Životní motto:
Je lépe zapálit jednu svíčku než proklínat tmu.
Co dělám v rozhlase:
Každý týden v neděli připravuji Rendez-vous s Josefem Veselým.
Před rozhlasem:
Studoval jsem na Universitě Karlově, fakultu sociálních věd.
Co mě baví:
Kromě rodiny příroda, zahrádka, sbírka hlasů zvonů z celé Moravy, cestování a můj pes.
Kontakt:
726 46 5161
Všechny články
-
375. schůzka: Osamělý rváč
Zatím jsme stačili dorazit do doby rudolfinské, v níž nalézáme ku potěšení svému a jak se zdá i posluchačskému věru přehršel osobností, o nichž by bylo hříchem se nezmínit.
-
374. schůzka: Bočkajovo povstání
Začátkem 17. století stály na uhersko-turecké hranici proti sobě ohromné armády, válka však měla už delší čas poziční ráz.
-
373. schůzka: O kruté hořkosti pádu z výšin
Zatímco Matyášův vídeňský dvůr dostával v prvních letech 17. století cílevědomou vnitřní podobu, úpadek Rudolfovy autority se odrážel v poklesu prestiže celé monarchie.
-
372. schůzka: Kterak se Plzeň hlavním městem naší země kvůli ráně morové stala
Na podzim roku 1598 se začal zdravotní stav Rudolfa II. zhoršovat, zdánlivě bez jakékoli vnější příčiny. Symptomy duševní poruchy se tentokrát projevovaly velmi vytrvale.
-
371. schůzka: O Vejskalovi a Stejskalovi
Na své pouti Svatou zemi a přilehlými krajinami se Kryštof Harant se svým společníkem dostal až do Egypta. Nevybrali si ale nejvhodnější dobu.
-
370. schůzka: Ti, kdo věří v Pána
„Když se psalo Léta Páně 1598, 30. března, vyjel jsem ze zámku Bělá a zamířil jsem do Plzně, kde žily u paní z Chudenic od smrti mé první manželky naše dvě děti.“
-
369. schůzka: S kohoutem v erbu
„Nejistota lidského života a nestálost světového dění vede k tomu, že všem lidem, zejména výše postaveným, je užitečné znát, co se kde stalo v minulosti.“
-
368. schůzka: Třeboňský zlatý věk posledního pána z Růže
Prodejem řady panství, a zejména krumlovského, se někdejší rožmberská država zmenšila na třetinu a počtem osedlých takřka na čtvrtinu svého původního rozsahu.
-
367. schůzka: Cesta Petra Voka z Bechyně přes Krumlov do Třeboně
Pohřeb Viléma z Rožmberka, vypravený z Pražského hradu – po dvou měsících, kdy byl mrtvý velmož vystaven v kostele svatého Jiří a střídala se u něho nepřetržitě stráž.
-
366. schůzka: Pikart Rožmberk
Petr Vok z Rožmberka si uvědomoval marnost posmrtné slávy. Když v bitvě u Szigetu padl jeho švagr Mikuláš Zrinský, pociťoval jeho bratr jistou pýchu nad jeho hrdinstvím.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »