Jsem nestor podvodů na vysokých školách

Všechny zkoušky na ČVUT, kterou vystudoval, udělal prý Tomáš Vorel podvodem. Dostudoval a přestoupil na FAMU. "Diplomy z obou vysokých škol jsem spálil, potřeboval jsem uzavřít svoji minulost," říká režisér filmů "Gympl a "Vejška", které mu pomohly se s traumaty z doby studií vyrovnat.

Tomáš Vorel patří k zakladatelům Divadla Sklep, spolu s Davidem Vávrou, Tomášem Hanákem, Milanem Šteindlerem nebo Václavem Marhoulem. Vzájemně si všichni hrají ve svých filmech.

Jeho celovečerním debutem byl povídkový film Pražská pětka, v roce 1990 měl premiéru "rytmikál totalitního věku" Kouř. O šest let později si založil vlastní produkční společnost VOREL FILM a natáčí hořkou komedii, která se odehrává v samém srdci Prahy Kamenný most a ve které si zahrál i Václav Havel.

Tomáš Vorel to umí i s kamerou, kterou si poprvé vyzkoušel při práci na dokumentu Z města cesta. Litoval tehdy střihače, kterému předal čtyřicet hodin materiálu. Nový film Vejška, který je právě v kinech, si natočil také sám. A bylo to náročné, většina záběrů vznikala v noci.

Jaké to je točit s americkou produkcí? I to ví Tomáš Vorel, který společně se Zdeňkem Troškou asistoval během natáčení snímku Yentl s Barbrou Streisand v hlavní roli.

Tomáš Vorel má v kinech nový film, setkává se s diváky, debatuje s nimi a těší se, že odjede do svých milovaných západních Čech, aby si odpočinul od města, načerpal nové síly a přišel třeba s novým námětem.

autor: voj
Spustit audio