K soudu se vrátí projednávání korupční kauzy Vidkun. Před senátem ale stanou jen tři ze čtyř původně obžalovaných

25. leden 2022

Projednávání korupční kauzy Vidkun bude pokračovat u Vrchního soudu v Olomouci. Tři ze čtyř obžalovaných se odvolávají proti rozsudku, který jim ukládá podmíněné a vysoké peněžité tresty.

Konkrétně jde o bývalého náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece, který měl vynášet informace z trestních spisů podnikateli Ivanu Kyselému, a bývalého sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila nepravomocně odsouzeného za uplácení.

Odsuzující rozsudek si bývalý sociálnědemokratický hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil vyslechl loni v červenci. Teprve teď má v rukou jeho písemné vyhotovení. Čítá dvě stovky stran a po jeho prostudování se rozhodl, že se proti němu odvolá. „I když tomu nedávám moc velkou váhu, tak zkusit to je na místě,“ uvádí Rozbořil.

„I když tomu nedávám moc velkou váhu, tak zkusit to je na místě.“
Jiří Rozbořil, bývalý hejtman Olomouckého kraje

Rozbořil nesouhlasí především s tím, že by policejní odposlechy dokazovaly, že policejnímu náměstkovi Karlovi Kadlecovi nabízel úplatek výměnou za to, že policie odloží vyšetřování stavby jezdeckého areálu v olomoucké místní části Lazce. 

„Prostě kecy v hospodě, kdy nebylo dokázáno pro koho, nic a tak dále. A zdá se mi, že ten pan soudce tak trochu dovozuje a dělá z toho větší drama, než to bylo,“ doplňuje Rozbořil.

Odvolání proti rozsudku si už připravuje i Tomáš Grepl, advokát Karla Kadlece. Bývalého náměstka olomouckého policejního ředitele. Ten měl podle rozsudku vynášet informace ze žalovaných trestních kauz. „Pravděpodobnost, že budeme podávat odvolání, je obrovská. Jsem si skoro jistý, že tak učiníme,“ nechal se slyšet Grepl.

Obhájce Petr Konečný a bývalý hejtman Jiří Rozbořil, kauza Vidkun.

To Josef Monsport, obhájce olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, už odvolání podal. „Podali jsme odvolání do všech odsuzujících výroků i výroků o trestu,“ potvrzuje Monsport.

Své odvolání podal i žalobce Miroslav Stoklásek. A to v případě tří obžalovaných –⁠ Rozbořila, Kadlece a Kyselého. Odvolání proti zprošťujícímu rozsudku pro Radka Petrůje, bývalého šéfa olomouckého hospodářské kriminálky ale vzal zpět. „Nebudu skrývat, že důkazní situace k jeho jednání a k subjektivní stránce byla do jisté míry hraniční a za této situace jsem byl nucen akceptovat závěry soudu, protože případné mé odvolání by bylo určitě neúspěšné,“ tvrdí Stoklásek. „Pro mého klienta je to výborná zpráva,“ komentuje zpětvzetí odvolání obhájce Radka Petrůje Tomáš Vymazal.

Radek Petrůj byl kvůli kauze Vidkun propuštěn ze služby. V případě, že rozhodnutí nabyde právní moci, bude se moci do policejní uniformy znovu obléct.

autor: kra
Spustit audio