Kapli Panny Marie Sněžné ve Vlčím Zejfu zachránili na poslední chvíli

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kaple Panny Marie Sněžné ve Vlčím Zejfu
0:00
/
0:00

Nad Vrbnem pod Pradědem, přímo u lesa na úbočí kopce Loupežník stojí malá kaplička. Je zasvěcená Panně Marii Sněžné a je stejná, jako mnohé jiné dřevěné kaple, které v okolí stojí. Přesto stojí za připomenutí, odráží se v ní totiž do jisté míry osud zdejšího kraje.

Kaple zde nestojí sama. Je součástí někdejší osady Wolfseifen, která zde spolu s další osadou jménem Hammerdörfel vyrostla v osmdesátých letech 18. století. Obě kolonie byly obydlené zejména hutníky, dřevorubci a dalšími zaměstnanci hutí. Kromě toho zde stávala i biskupská hájovna. Celkem zde bylo jen asi dvanáct domů, které byly stejně jako dnes roztroušeny po svahu hory. Zajímavé je, že osada patřila k Mnichovu, přestože se sem chodilo hlavně ze Železné.

Vraťme se však ke kapličce. Její počátky prý sahají do roku 1808, kdy byl na stavbu kaple použit materiál ze zrušené hornické kaple sv. Barbory z Horního Údolí. Ta prý měla být postavena již kolem roku 1450. Když se tamní kovář rozhodl, že postaví novou zděnou kapli, věnoval materiál z té původní právě do Wolfseifen.

Kaple byla sestavena, ale stavba nevydržela v drsném podnebí dlouho. Místní obyvatelé ji v roce 1878 nahradili novou dřevěnou kapličkou. O její stavbu se zasloužil zejména sedlák Florian Treimer, který obýval dům č.p. 22 stojící pod ní. Podle dobových zpráv byl na věži kapličky zvonek, který se využíval jako umíráček. Když zemřel některý z obyvatel osady, oznamoval to jeho hlas slyšitelný daleko dolů do údolí.

Po odsunu původních obyvatel Vlčího Zejfu, jak se po válce osadě začalo říkat, se v kapličce až do šedesátých let dochovaly památky na její stavitele – zejména vyšívané dekorace se jmény místních rodáků. Ty bohužel zmizely po násilném vniknutí do kaple neznámými vandaly. Sakrální stavba byla stále v horším a horším stavu a hrozilo její úplné zmizení. Naštěstí přišly společenské změny, ve kterých stavba kaple už zase nebyla ničím závadným – spíše naopak. A tak se v roce 2013 město dalo do stavby nové kapličky. Byla postavena nová dřevěná stavba na betonovém základu, která pěkně zapadá do zdejší krajiny.

Od kaple je rozhled na celou někdejší osadu. Vystoupat sem není úplně jednoduché, neboť cesta je příkrá a místy nezpevněná. Ale poutník, který sem vystupuje, je odměněn nejen pohledem na kapli, ale i krásným rozhledem do kraje. Osada vypadá, jakoby se zde zastavil čas. Ale i tady se podepsala minulá léta. Některé domy zmizely a s nimi i další malá kaplička, která stávala někde u cesty do Mnichova. Byla to spíše zděná boží muka, která byla zbourána poté, co dům č.p. 71, u kterého stála vyhořel a byl zbořen. Místní však vzpomínali, že ještě v padesátých letech byla v dobrém stavu a ve velké vážnosti místních.