Karel Klostermann: Vina
Vražda. A tíha viny ležící na bedrech starého pytláka. S myšlenkou na vnuka vypráví svůj dramatický příběh. Povídka Dědova vina, kterou v rozhlasovém zpracování uvádíme pod názvem Vina, vyšla poprvé v roce 1904 v časopisu Malý čtenář. Je zvláštní, že příběh tak temný byl určen malému čtenáři, ale Klostermanna k tomu patrně vedl zřejmý výchovný motiv vyprávění.
Pár slov o spisovateli
Karel Faustin Klostermann je spisovatel, který je bytostně svázán se Šumavou. Ve svých románech a povídkách se mu podařilo mistrně vystihnout život a tradice místních obyvatel i těsnou vazbu mezi člověkem a přírodou.
Velikou pozornost přitom věnoval proměnám, kterými Šumava a její obyvatele prošli. Ať už šlo o rozpad tradiční rodiny, příchod podnikatelského živlu spojeného s velkým majetkem i krizí tradičních řemesel, nebo o ničivou vichřici, která Šumavu postihla na podzim roku 1870.
Klostermann byl jedním z nejplodnějších českých beletristů. Dílo obsáhne více než 40 svazků, a možná i tato nadprodukce byla důvodem k tomu, že náročnou dobovou kritiku v čele s F. X. Šaldou, šumavský spisovatel nijak nezaujal.
Neumím naprosto vynalézati ani typů, ani povah, ani událostí, toho daru se mi nedostalo. Osoby, jež předvádím čtenářům, existovaly, a co vypravuji ve svých románech a povídkách, se stalo, já jsem to pouze kombinoval, uspořádal a v jakýsi celek upravil.
Karel Klostermann
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.