Kauza Teplice očima přímých svědků
Dušan Vágai se s mikrofonem vypravil na pietní místo v Teplicích. Z výpovědí očitých svědků a kamarádů 46letého Stanislava Tomáše přináší pohled na tragickou událost, ke které zde minulý týden došlo.
„Byl to mé maminky bratranec.“
Jaký Stanislav Tomáš byl?
„Pamatuju si ho jako dítě, když k nám v patnácti letech chodil na návštěvy. Pohodový kluk. Pak byl na vojně, dostal se k paragánům. Potom pracoval u ochranky, třeba na koncertech, v 90. letech byl v ochrance na koncertě Michaela Jacksona. Měl slušnou kariéru, byl ze slušné rodiny. Jenže pak mu zemřel bratr, otec a rodina se rozpadla, začal s drogama. Žil si svým životem, ale že by někomu ubližoval, to vůbec. Smrt si určitě nezasloužil. Poslední dobou jsem s ním několikrát mluvil u něj v práci, kterou si našel, byl úplně normální. Myslím si, že chtěl začít nový život. Do práce chodil včas, připravený, bavilo ho to. Dokonce měl nastoupit někam do Prahy.“
Nyní si vyslechneme výpověď očitého svědka. Co se na místě odehrálo?
„V prvé řadě byli dva. Jeden z nich utekl, policisté chytli jen toho druhého. Začali ho mlátit obušky, kopat do něj. Jeden ho držel u kotníků, druhý byl na zádech a třetí na krku. To mohlo trvat pět, nebo šest minut, co mu držel krk. My, co jsme tomu přihlíželi, jsme nesměli nijak zasáhnout, jinak by to bylo bráno jako útok na veřejného činitele.“
Co jste v tu chvíli dělal?
„Šel jsem se podívat. Když jsem poznal, že to je kamarád, hodně mě to zarazilo. Chtěl jsem, aby ho pustili, aby ho nedrželi za krk. Na záznamu je vidět, že když ho po těch pěti, šesti minutách zkoušeli, nereagoval, byl v bezvědomí. Teprve pak ho pustili. Po deseti minutách přijela záchranka, on byl bezvládný, museli ho na nosítko vytáhnout. Ani ne do minuty zemřel.“
Snažili jste se mu nějak pomoct? Říkali jste něco policistům?
„Nemohli jsme. Bylo nám řečeno, že do toho nemůžeme zasahovat. V neděli pro nás přijeli z kriminálky, pro všechny z našeho domu. Dostali jsme k podepsání papíry o mlčenlivosti. Jasně nám dali najevo, že pokud se budeme k něčemu vyjadřovat, že z toho můžeme mít velké problémy, že nám hrozí i kriminál. Nechápu z jakého důvodu.“
Vraťme se ještě k tomu incidentu…
„Než se to stalo, byly tři hodiny. Po záchrance přijela zásahovka, dvě auta, dohromady jich tu nakonec bylo asi osm aut a zhruba 30 policistů.“
A u zásahu proti zemřelému jich bylo kolik?
„Tři.“
A ti si zavolali další pomoc?
„Ano. Říkali, že se pořád vzpíral. A myslím si, že to bylo i na nás, protože oni měli dojem, že bychom mohli zasáhnout. Uzavřeli jednu silnici a odtud přijíždělo jedno auto za druhým,“ říká přímý svědek incidentu, při kterém zemřel člověk.
Postup policie zkoumala generální inspekce
Čtěte také
Okolnosti celého případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci Odboru vnitřní kontroly. Více tisková mluvčí z Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová:
„Po vyhodnocení shromážděných materiálů jsme došli k závěru, že momentálně nespatřujeme v daném jednání zasahujících policistů trestný čin. Nejsme tedy ve věci věcně příslušní, a proto nebudeme zahajovat úkony trestního řízení.“
V kauze se tedy nebude nic dál prošetřovat?
„Záležitost budeme nadále sledovat z veřejně dostupných zdrojů, zároveň se budeme seznamovat s novými policejními materiály. S policií tedy budeme i nadále v kontaktu.“
Babiš i Hamáček podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování, tvrdí občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se ostře distancují od vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), kteří jsou také členové této rady. Babiš je dokonce jejím předsedou. Podle členů rady Babiš a Hamáček podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování celého incidentu. Jak pro O Roma vakeren řekla občanská členka této rady Alica Heráková, občanští členové požadují důsledné prošetření smrti mladého muže v Teplicích:
„Naším cílem není očerňovat práci policie, ani zpochybňovat fakt, že je důležité chránit zdraví občanů a nezasahovat. Všichni jsme viděli videozáznamy z místa činu. Je pro nás ale nepřijatelné, aby v případě, kdy zásah vyšetřuje vnitřní Odbor kontroly policie a zajímá se o něj Generální inspekce bezpečnostních sborů, jak premiér, tak ministr vnitra vyjadřovali jasnou podporu policie, aniž by byly známy výsledky těchto šetření.“¨
Další úrovní celé situace, která vzbuzuje velké emoce, je podle Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyhrocená podoba komunikace.
„Ani premiér, ani ministr vnitra nevyjádřili upřímnou soustrast rodině. Policie v místě, podle našich informací, nekomunikuje s Romy. Velká část společnosti obhajuje smrt člověka s odkazem na to, že byl pod vlivem drog. Tady se podle nás jasně projevuje anticikanismus, který bohužel ve společnosti je. Jsme rádi, že se do kauzy vložila i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, a vyzvali jsme ministra vnitra Jana Hamáčka, aby se zúčastnil jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, které se bude konat 30. června. Podle nás je vhodné, aby vysvětlil postup policie, aby s námi komunikoval, což se neděje. Případy tohoto typu jsou z velké části opravdu o způsobu komunikace, jak veřejné tak interní, neveřejné, třeba směrem k rodině.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.