Každý zásah nás něčím překvapí, říkají dobrovolní hasiči z Kostelce na Hané

9. říjen 2015

Silný kolektiv, vysoká profesionalita a ochota pomáhat. To vše spojuje členy jednotky dobrovolných hasičů v Kostelci na Hané, kteří se přihlásili do celostátní soutěže, pořádané regionálním Deníkem a Českým rozhlasem – Dobráci roku.

Pověst předchází kostelecké dobrovolné hasiče na kilometry daleko. Málokterý sbor dobráků z olomouckého kraje i širšího okolí ještě neslyšel o dnes již legendární soutěži O hanáckó sekyrko, kterou pořádá právě kostelecký sbor.

Hlavním cílem této netradiční soutěže je co největší připodobnění každé disciplíny ke skutečnému zásahu. A právě se skutečnými zásahy se kostelečtí dobráci potýkají často. Ale jak sami říkají, každý je úplně jiný.


Sbor dobrovolných hasičů Kostelec na Hané
Rok založení: 1882
Velitel jednotky: Petr Látal
Počet členů: 69, v zásahové jednotce 15
Mládež: 15 členů
Technika: 2 cisterny, dopravní automobil, velitelský automobil, vyprošťovací sada, čerpadla, dýchací přístroje, záchranářské vybavení, vybavení pro odchyt hmyzu
Největší úspěch: Pořádání hasičského klání O hanáckó sekyrko, druhé místo na Rallye Hamry

„U zásahu nezáleží, jestli je velký nebo malý, pokaždé nás může překvapit něco naprosto neočekávaného. Člověk se stále učí a to je na tom to krásné. Pořádně nás proškolil zásah v roce 1999, tedy dva roky po založení jednotky. Tehdy jsme se podíleli na hašení požáru v Moragru, který byl snad nejrozsáhlejší za poslední desítky let. Tehdy jsme si opravdu sáhli na dno svých sil. Něco podobného jsme si prožili i při požáru paletárny v Olomouci. Ale každý zásah je pro nás svým způsobem náročný, ať už se jedná o dopravní nehodu, nebo planý poplach ve dvě v noci,“ řekl velitel jednotky Petr Látal.

Jejich sbor čítá téměř sedmdesát členů všech věkových kategorií, ale výjezdovou povinnost splňuje patnáct nejzarytějších. „Máme mezi sebou členy vyškolené jako zdravotníky, strojníka, ale třeba také specialisty na odchyt divoké zvěře a hmyzu. Abychom mohli vykonávat svou práci co nejlépe, museli jsme pořídit i dostatek technického zařízení. Kromě dvou cisteren a jednoho dopravního automobilu máme k dispozici vyprošťovací nůžky, čerpadla k odčerpávání vody při záplavách, záchranářské vybavení a dýchací přístroje. Samozřejmě nám nechybí ani speciální vysavač pro odchyt hmyzu,“ informoval velitel.

Do sboru aktivně zapojují i mladší generace. Celkem patnáct dobrovolných hasičů z řad dětí pod osmnáct let představují budoucnost sboru. Mladí hasiči trénují na soutěže v požárním útoku i štafetě.

Hasičské vozy

I přes vysokou časovou náročnost zásahové pohotovosti se členové jednotky podílejí na kulturních akcích v obci. „Každoročně pořádáme Mikulášský program pro děti, máme pod sebou i místní fotbalisty a Sokola. Na jaře pak příznačně pálíme čarodějnice, avšak s ohledem na protipožární opatření,“ usmál se David Lakomý, zástupce velitele.

Jejich požární zbrojnice je vyzdobena spoustou pohárů i ocenění z různých soutěží, mezi které patří například Rallye Hamry, kde se umístili na druhém místě. Avšak za největší úspěch považují zakoupení nové cisterny v roce 2000, o kterou usilovali od založení sboru.

„Pořízení nové cisterny nám ulehčilo spoustu práce a zároveň se naše jednotka stala mnohem přínosnější. Dnes tomu bude už šestnáct let a je nám jasné, že technika stárne velmi rychle, proto i do budoucna plánujeme nákup modernější techniky, ale vše závisí na financích,“ uvedl Látal, velitel jednotky.

Mladí dobrovolní hasiči z Kostelce na Hané

Časová i fyzická náročnost může leckoho odradit, to však neplatí o kosteleckých dobrácích.

„Naše poslání bereme velmi zodpovědně, ačkoliv je to někdy náročné, ale pohled na zapálenou mládež nás drží nad vodou,“ uzavřel Látal.

Pro Sbor dobrovolných hasičů z Kostelce na Hané můžete hlasovat celý týden až do pátku 9. října do 15:00 hodin, a to formou SMS ve tvaru DOBRACI(mezera)KOSTELEC na číslo 90 011 04.Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Sbor dobrovolných hasičů Kostelec na Hané
autor: Dagmar Málková denik.cz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.