Kdysi tu stávaly továrny, dnes sem jezdí lyžaři
Stará Ves leží asi čtyři kilometry od centra Rýmařova. Dnes je to především rekreační lokalita se ski-areálem, který nabízí dvě sjezdovky se dvěma vleky, najdeme tu lanová centra a podobně.
Už ve třicátých letech tu byl zbudován skokanský můstek, který se ovšem dodnes nedochoval. V okolí obce je síť běžeckých tras.
„ Odtud se dostanete po běžecké stopě, která se v zimě udržuje až na Skřítek a poté to můžete objet zpět směrem do Rýmařova a dál do až Dlouhé Loučky“, říká zdejší rodák, historik umění z Městského muzea Rýmařov Michal Vyhlídal a jeho kolegyně Petra Malá, archeoložka, dodává: „V podstatě se dá napojit na řadu tras po celých Jeseníkách, kolem Rýmařova trasa navazuje na běžkařskou stopu až na Praděd.“
V naší reportáži jsme se odsud vydali šest kilometrů dlouhou trasou s dobře upravenou stopou na Skřítek. Cesta byla mírná a pohodlná, zdolávat jsme museli jen jednou krátký prudký kopec. Na Skřítku jsme potkali řadu dalších běžkařů, kteří si pochvalovali podmínky. Někteří dorazili z Olomouce jiní od Prostějova nebo z Krnova, oblíbené byly cesty na Alfrédku i k Rabštejnu.
Stará Ves má ovšem také velmi zajímavou minulost a najdeme tu pozoruhodné památky. Za jejich poznáváním jsme se vydali se zmíněnými pracovníky rýmařovského muzea. V místech, kde dnes provozují ski-areál, kdysi stával komplex hutí.
„Tady se nacházel obrovský areál železáren, které zde fungovaly zhruba od roku 1850 až do roku 1956, kdy byl komplex až na pár výjimek zbourán. Železárny vlastnili Harrachové a vznikly tu, protože na tomto místě jsou bohaté lesy se dřevem, plno vodních toků, které dokázali svést, udělat z nich náhony a také se v okolí nacházel dostatek železné rudy. Pokud se podíváme na staré kolorované pohlednice, vidíme, že mezi lesy se tyčí haly železáren s komíny, ze kterých se kouří a kolem cest stojí drobné domky zdejších pracovníků“, říká Michal Vyhlídal.
Můžeme si všimnout pozůstatku náhonu s vodou, dnes z něj zbyl jakýsi zvláštní ostroh nad silnicí s malou sloupovitou stavbou s hodinami. Velice zajímavé jsou zdejší domky postavené z odpadního materiálu při tavbě železa, ze strusky. Ta je skombinována s cihlami a kamenem, což vytváří neobvyklou různobarevnou podobu fasád neomítnutých stěn.
Také si v místní části Žďárský Potok můžeme všimnout chráněných chalup jesenického typu. Stavby jsou zvláštní tím, že pod jednou střechou tu bývaly obytné prostory, chlív pro dobytek, kurník a dřevník. Pokud byla tuhá zima, nemuseli tedy obyvatelé vycházet ven. Pozoruhodný je také zdejší kostel Povýšení sv. Kříže, před přestavbou budova sloužila jako mandlovna. V kostele stojí lavice pro majitele panství a v presbytáři si můžeme povšimnout malé oratoře pro sestry františkánky, které pracovaly v místní školce.
Přijměte pozvání do Staré Vsi u Rýmařova v neděli 22. února v pořadu Přímo z místa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka