Když mám volno, rád si zahraju na ulici, říká velký talent z Valašska Thom Artway

13. červen 2017
Thom Artway

Ve Všechnopárty upřímně pobavil diváky i slavného moderátora, v hudebních cenách Anděl brzy nato řádně zabodoval a mezitím popovídal i u nás ve studiu. A nezapomněl ani svoji kytaru. Tomáš Maček alias Thom Artway.

Otázka, zda někdy hodlá zpívat i česky, je asi tou nejčastější na něj. Plus dotazy stran jeho pseudonymu. A tak když zašel nedávno poklábosit za Karlem Šípem do jeho pořadu, vysekl právě slavnému moderátorovi a textaři osobní poklonu.

Tedy konkrétně jeho rozverné dávné tvorbě – písničce pro Jiřího Schellingera René, já a Rudolf chodíváme na golf. A rovnou si řekl o nějaký pěkný nový český text pro sebe. „Pan Šíp sice mé výzvy nevyužil, došly mi ovšem texty od jinačích lidí,“ líčí pak Thom Artway dohru nedávné Všechnopárty.

Z Tomáše Mačka na Thoma Artwaye

„Kdysi na brigádě v Irsku na farmě jsem si složil pár prvních písniček, ano, už v angličtině, a přemýšlel, jestli zůstat čistě valašským Tomášem Mačkem z Vlachovic, anebo tomu dát světovější kabát. Z Tomáše jsem prostě udělal Thoma a pro zbytek jsem se nechal inspirovat takovým skládáním písmenek a slov. Nějak mi vyšlo to ARTWAY, což navíc obsahuje slovo Umění, a ztotožnil jsem se s tím. A tak jsem Thom Artway,“ vzpomíná blonďatý Moravák s jasnými vlivy právě z britských ostrovů.

Thom Artway

Jak podrobně vyprávěl nedávno u Karla Šípa, svoje „buskování“ – pouliční umění, hru na kytaru a zpěv už provozoval v ulicích či parcích Prahy, Brna, ale i v Německu, Irsku nebo Austrálii. Aktuálně si ho můžeme užít především na letních hudebních festivalech.

Kdykoli ale jede nějaké svoje vlastní koncertní turné, zdá se, že na Valachy pořád nedá dopustit. Jeho domovské Vlachovice – Vrbětice na Zlínsku budou tedy snad už brzy mnohem známějšími coby rodiště šikovného mladého muzikanta, nežli coby „to místo, které hodně potrápily exploze muničního skladu“.

Thom Artway