Když se bolest duše projeví na těle. Psychosomatická léčba účinkuje na migrénu i gynekologické obtíže, říká psychoterapeut

13. červenec 2023

Jak se vzájemně ovlivňuje tělo, psychika, prostředí a vztahy? Tím se zabývá psychosomatická medicína. „Respektuje biologické, psychologické a sociální systémy, ve kterých žijeme. Ty jsou u každé nemoci ve hře a vždy jde o jejich vyladění. Nemoc nastává tehdy, kdy vyladěné nejsou,“ nastiňuje lékař a psychoterapeut Vladislav Chvála.

Pacienti přicházejí za psychosomatickou medicínou především s nemocným tělem – bolestí v zádech, ekzémem, který nejde léčit, zánětem střeva nebo vysokým krevním tlakem.

Čtěte také

„A za většinou z nich stojí nějaký druh vztahů, napětí, prožitků, emocí, a přitom o tom ten pacient nemusí vědět a může se to projevit rozladěním těla.“

Při péči o pacienta se hledají výkyvy v symptomu. „A ukazuje se, že to nezřídka navazuje na nějakou konkrétní situaci, na přetížení. Většinou je ten člověk zahrnut obrovským množstvím aktivit, které jsou organizovány v čase typu chronos – to je ten, co máme na hodinkách –, a chybí mu dostatek času kairos – to je ten čas, ve kterém se neděje zdánlivě nic, třeba koukáme ‚do blba‘, ale ten je lidem v tom současném běhu života téměř sebrán.“

Psychosomatická vs. konvenční léčba

Není prý neobvyklé, že se daný problém nejprve léčí konvenčním způsobem. „Většina lidí si nepřeje, aby se jim někdo hrabal v životě a ptal se na jejich rodinu a vztahy. Chceme mít pokoj a chceme dostat lék, abychom byli zdraví hned.“

Například i v Německu, které je „psychosomatickým rájem“, pacient přijde na psychosomatické pracoviště průměrně až po skoro sedmi letech běžné péče.

Dovolit si reflexi

„Při léčbě se snažíme své pacienty inspirovat, aby změnili způsob života. Neříkáme: ‚rozveďte se‘, psychosomatika nespočívá v tom, že my jim vysvětlujeme, čeho mají plnou hlavu nebo co jim leze krkem. Je potřeba je k tomu doprovodit, napovědět nebo jim otázkami dovolit reflexi.“

Čtěte také

Velmi dobře podle něj psychosomatický přístup účinkuje u běžných bolestí hlavy – tzn. tenzních, někdy i u migrén, které mají trochu jiný charakter, ale i u celé řady neurologických, zažívacích či gynekologických potíží různého druhu.

Úplným základem, jak se starat o svoji každodenní psychickou pohodu, je pak podle Chvály žít v otevřených a pravdivých vztazích. „Což není vždycky možné. Jsou situace, ve kterých nemůžete úplně všechno vybalit. A přesto je mnohem lepší, když to jde, protože tělo za nás potom nemusí ty nedostatky řešit,“ dodává.

Poslechněte si celé Hovory v audiozáznamu. Další téma pro vaši duši vysíláme zase ve čtvrtek v rámci letní série Buďte v klidu.

Spustit audio

Související