Když se rozum spojí s bradou

25. březen 2024

V běžné mluvě užíváme řadu expresivních slov, u nichž neuvažujeme o původu. Jedním z takto zajímavých slov je rozumbrada. Proč se rozum spojil právě s bradou?

Slovem rozumbrada označujeme mudrlanta, přemoudřelého člověka, lidového filozofa. Původně se tak označoval dospělý, postupně se slovo začalo užívat také pro označení mudrujícího dítěte. Na první pohled vidíme, že jde o slovo složené. Nejprve k původu slova rozum. Nahlédnutím do etymologického slovníku zjistíme, že se jedná o slovo obsahující část um s významem umět, původně smyslově vnímat, přeneseně také chápat. Um je doplněný předponou roz- s významem, která vyjadřuje rozlišovací schopnost myšlení.

Proč se sídlem rozumu stává právě brada?

Pravděpodobně to souvisí s jedním z nejrozšířenějších stereotypů, s představou, že starý člověk je moudrý. V období patriarchátu se pak starý člověk vyznačoval výraznou bradou, rozumějme u muže bradou, tedy vousy, které ve stáří byly šedivé a dlouhé, na první pohled nápadné. A díky této představě se rozum spojil s bradou a rozumbrada byla na světě.

autoři: Helena Chýlová , Vladimír Šťovíček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.