Klub vábičů zvěře: Vábničky se vyrábějí z různých materiálů. Ty nejstarší byly opracované krocaní kosti
Hlavním posláním klubu je sdružovat myslivce, kteří při své činnosti využívají vábení zvěře jakožto lovecké metody nebo metody k pozorování a obeznání zvěře.
Klub vábičů zvěře byl založen roku 2010. Hlavním posláním klubu je sdružovat myslivce, kteří při své činnosti využívají vábení zvěře jakožto lovecké metody nebo metody k pozorování a obeznání zvěře, sdružovat sběratele a výrobce různých druhů vábniček a pomůcek pro vábení, popularizátory vábení zvěře a všechny ty, kteří mají zájem o osvětu a propagaci lovu a obeznávání zvěře vábením.
Vábničky napodobují zvuky zvířat. Jelení, dančí, srnčí, černé, pernaté zvěře nebo různých predátorů. Vyrábějí se z různých materiálů, dřevěné, kovové, plastové, z volského rohu, i elektronické vábničky jsou v současnosti na trhu.
Vábničky mají různé tvary. Nejstarší vábničky byly nalezeny ve státě Tennessee při archeologických vykopávkách v okolí jezera Kentucky Lake. Byly to opracované krocaní kosti, které pravděpodobně sloužily jako vábničky právě na krocany a staré byly 6 500 let.
K vábení jelenů se používají takzvané řevnice. Tento druh vábení je velmi mladý. Vábení jelenů se začalo využívat až ve druhé polovině 19. století.
Mistrovství republiky ve vábení jelenů
Českomoravská myslivecká jednota připravuje na 28. června 2025 Národní myslivecké slavnosti. Konat se budou v přírodním amfiteátru na Konopišti a jejich součástí se jako už tradičně stane mistrovství republiky ve vábení jelenů.
V této disciplíně se zástupci naší země pravidelně umisťují na předních příčkách i na mezinárodních soutěžích. „Já si myslím, že je to dáno mysliveckou tradicí, která má u nás hluboké kořeny. Tím, že máme neustále z čeho vybírat, věnujeme se studentům lesnických škol a postupně tu tradici předáváme dál,“ říká předseda Klubu vábičů zvěře ČMMJ a loňský držitel titulu mistra republiky Tomáš Třeský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.