Koho svět pod hladinou jednou uchvátí, toho už nepustí, je přesvědčený olomoucký potápěč Radovan Kunc

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radovan Kunc
0:00
/
0:00

Potápění není jenom sport, nebo atraktivně strávená dovolená, podle majitele školy potápění Radovana Kunce je to životní postoj a životní názor.

Svět pod vodou se mění, tak jako svět nad ní. Zkušení potápěči se shodují, že je smutné pozorovat, když se po x letech vracejí na stejná místa a vidí, že tam, kde byl bohatý život, kde byly šťavnaté barevné korály, je pusto.

Z archivu potapeniolomouc.cz

Někomu se líbí nekonečná modř, ze které může cokoli vyplavat. Pak jsou lidé, kteří mají raději dno, vidí zblízka písek, na dosah ruky mají korály a rybičky. „Každý pod hladinou hledá to své a každý si to najde,“ tvrdí zkušený olomoucký instruktor. On sám chce vidět hlavně spokojené potápěče, kteří se naučili, co měli.

Z archivu potapeniolomouc.cz

Se svými žáky a klienty jezdívá Radovan Kunc do Egypta, Indonésie, na Slovensko, do Mexika, na Azorské ostrovy nebo do Chorvatska.  Rád má ale i lomy u nás, především ten ve Výklekách.

Z archivu potapeniolomouc.cz

Velmi oblíbené je potápění k vrakům. Do některých se dokonce dá vplout, všichni potápěči musí ale hlavně myslet na svou bezpečnost.

Svou roli při výpravách hraje i štěstí a náhoda. Na Azorských ostrovech před třemi lety cestovali za delfíny, ale narazili na velrybího žraloka, který se krmil při hladině. „Snad čtvrt hodiny jsme plavali doslova s „autobusem“. Byli jsme tam sami, žralok nebyl vystresovaný, stihli jsme i natáčet a fotit,“ vzpomíná Radovan Kunc.