Kolem Rabštejna platí zákaz vstupu do lesa. Dělníci tam právě likvidují následky vichřice

24. duben 2018

V okolí Rabštejna na Šumpersku platí kvůli nebezpečí pádu stromů zákaz vstupu do lesa. Lesní dělníci tam v těchto dnech likvidují následky březnové vichřice. Dříví chtějí vyvézt co nejrychleji, zejména kvůli riziku šíření kůrovce.

V obyčejně klidném okolí zříceniny Rabštejn se dnes ozývá zvuk motorových pil a další lesní techniky, která tu likviduje poničené stromy po březnové vichřici. Živel tu tehdy vyvrátil a polámal až 4 tisíce stromů, odhaduje vedoucí zdejší lesní správy Svatopluk Folta. „To je číslo, které se vztahuje k tomuto území, jinak na celé lesní správě Janovice ten objem odhadujeme kolem 120 tisíc kubíků,“ dodává.

My jsme teď v nejpostiženějším místě a sledujeme harvestor. „Mám nařezaných nějakých 1600 kubíků. Denní norma je tady zhruba 200 kubíků. Člověk nemůže dělat tak rychle,“ komentuje jeden z dělníků.

Vichřice v okolí Rabštejna poničila tisíce stromů

Likvidaci dřeva v bezprostřední blízkosti zříceniny Rabštejn řeší firma i s ochranáři přírody, protože se nachází v přírodní rezervaci. Na průběh prací dohlíží Miroslav Havira ze Správy CHKO Jeseníky. „Zde se budou zpracovávat podle možností pouze smrky. Ta větrná smršť se přehnala i přes území, které bude tvořit budoucí přírodní rezervaci. Území bude mít samozřejmě stejnou hodnotu, ne-li vyšší, jelikož tam zůstane ležet velké množství buků, javorů, jilmů. Tyto stromy představují velice zajímavý biotop pro řadu druhů organizmů,“ uvedl Havira.

Už od března tu platí kvůli nebezpečí pádu stromů zákaz vstupu do lesa, ale mnozí jej ignorují. „Máme s tím obrovské problémy. O víkendech jsou tu téměř masivní nájezdy turistů. Vůbec se neostýchají nám lézt pod mašiny. Opravdu může dojít až ke ztrátám na životě,“ varuje Folta.

Zákaz vstupu do lesa platí do 22. června. Svatopluk Folta ale předpokládá, že se prodlouží.

autor: aja
Spustit audio