Komunisté vyhnali Rudolfa Zubera do pohraničí. On spoluoživil zapomenutou paměť Jesenicka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rudolf Zuber v roce 1993
0:00
/
0:00

Stačí, když se jen okrajově začnete zabývat historií Jesenicka. Zeptáte se co si sehnat za literaturu a můžete vzít jed na to, že mezi knihami, které vám vyjmenují odborníci, bude alespoň jedna od zakladatele české historiografie tohoto kraje Rudolfa Zubera. I když svůj milovaný kraj opustil navždy už před čtvrt stoletím, jeho odkaz je nejen na Jesenicku stále aktuální.

Rudolf Zuber přišel na svět v hornické kolonii u dolu Hlubina ve Vítkovicích u Moravské Ostravy v roce1912. Chudá, ale zbožná rodina znala cenu vzdělání a tak mohl vystudovat nejen reálné gymnázium, ale následně i Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Olomouci. Po jejím dokončení byl v roce 1936 ordinován na kněze. Namísto farnosti jej však čekalo další studium, tentokrát historie a germanistiky na Univerzitě Karlově. Už tehdy začal bádat zejména v oblasti církevní historie, zároveň se však věnoval pedagogice. Stal se prefektem arcibiskupského semináře v Kroměříži a zároveň profesorem němčiny a dějepisu na tamním arcibiskupském gymnáziu.

V roce 1947 se stal arcibiskupským archivářem a knihovníkem na kroměřížském zámku. Začal studovat archivnictví na Masarykově univerzitě v Brně a začal publikovat články k dějinám olomoucké diecéze. V zimním semestru 1947/48 začal také vyučovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě. Komunistický převrat znamenal konec jeho slibně se rozvíjející kariéry. Skončil jako archivář, knihovník i pedagog v Kroměříži i v Olomouci. V kontextu toho, jak tehdy stát zacházel s duchovními, se nakonec jeví jeho vyhnanství do pohraničí jako docela mírné. V roce 1952 tam začíná pracovat v pobočce Zemědělsko-lesnického archivu v Javorníku ve Slezsku.

Byla to doba šťastná i nešťastná. Přišel o kariéru, vyhlídky i kontakty se světem, který mu byl blízký. Na druhou stranu objevil překrásnou krajinu, a brzy i ženu, kterou po celý život bezmezně miloval. Požádal o propuštění z kněžské služby a v roce 1957 se oženil.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...