Konice na Prostějovsku přijde o další službu ve městě. Svoji pobočku tam uzavírá i Česká spořitelna

2. červen 2023 14:32

Obyvatelé Konice a okolních obcí budou muset od léta za některými službami jezdit i desítky kilometrů daleko. Po oznámení o zrušení pobočky finančního úřadu v Konici se lidé dozvěděli, že ve městě uzavře na konci června svoji kamennou pobočku Česká spořitelna. Důvodem je podle vedení banky její klesající vytíženost. Zástupcům města a okolních obcí se rozhodnutí zvrátit nepodařilo.

„Je to jediné středisko v okolí, kde se dá jet. Jsou tam ochotní pracovníci, kteří by vám pomohli za každé situace. Jezdit do Prostějova, nebo kamkoliv jinam by pro nás bylo těžké. Jsme oba chromí,“ říká Miroslav Zatloukal s manželkou, kteří bydlí v Březsku na Konicku.

Kamenná pobočka v Konici 23. června každopádně končí. Klientům tak bude k dispozici 24 hodin denně vkladový a výběrový bankomat na Masarykově náměstí, který umožňuje i další bankovní služby jako zadávání trvalých příkazů nebo dobití kreditu.

Užitečná pomoc s bankomatem končí 

„Pracovnice tady chodily s lidmi k bankomatu, učili je to a pomáhali jim s platbami. Teď nevím, kdo to bude dělat, protože ti lidé nebudou schopni dojet do Prostějova,“ dodává paní Renata, která si u bankomatu vybírá peníze. Zrušení pobočky vnímá jako problém především kvůli starším lidem z okolí. 

Vedení Konice se podle starosty Michala Obrusníka za starosty a nezávislé pokusilo rozhodnutí o zrušení pobočky zvrátit. „Okamžitě jsme oslovili představenstvo spořitelny, podepsalo ho všech 22 starostů z ORP Konice (pozn. red. obce s rozšířenou působností). Vznikla iniciativa občanů přes 700 podpisů,“ objasňuje.

Vedení České spořitelny jménem členky představenstva Daniely Peškové ale starostovi odpovědělo, že společnost pracoviště v Konici přesto zruší. Nejbližší kamennou pobočkou, a jedinou na Prostějovsku, tak zůstane ta v Prostějově.  

„Nejvzdálenější úsek našeho RP je zhruba 42 kilometrů z Horního Štěpánova Pohory do Prostějova a při intenzitě autobusové dopravy to opravdu není nijak komfortní záležitost,“ doplňuje starosta Michal Obrusník.

Konice navíc od léta definitivně přijde i o další službu. Stát rozhodl o zrušení pobočky finančního úřadu. To podle Obrusníka zhorší dostupnost služeb státu občanům. Pracovnice finančního úřadu budou do obcí dojíždět například v době podávání daňových přiznání.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Autoři: Barbora Taševská, Aneta Ščibrániová

Spustit audio