Kontrolují úniky tepla nebo investují do nového osvětlení. Ve firmách dál řeší opatření, kterými ušetří

14. květen 2024 13:45

Mnohé firmy z Olomouckého kraji stále pociťují dopady energetické krize. Situace se sice postupně zklidňuje, náklady na energie jsou ale pro podniky pořád mnohonásobně vyšší než před rokem 2022. I to je jeden z důvodů, proč pokračují v úsporných opatřeních, které předloni zavedly.

„Na této lince vyrábíme jehličková ložiska. Je aktuálně stojící a poznáte to jednoduše podle toho, že se nad ní nesvítí a žádný z těch strojů neběží. Musí být vše odstavené a zhasnuté, abychom zbytečně nespotřebovávali elektrickou energii,“ uvádí David Pitela, manažer technického oddělení olomouckého závodu JTEKT Bearings, který prochází halou a popisuje jedno z mnoha drobných opatření, na které pracovníci v poslední době dbají daleko pečlivěji než dříve.

Úniky ze vzduchotechniky si ve firmě už měří sami

Úspory energií se podařilo najít třeba taky v provozu vzduchotechniky. „Rozvodů vzduchu je tu spousta a spousta kilometrů a každý jeden takový rozvod může mít nějaký únik. Zainvestovali jsme proto do takového interního měřáku, kterým jsme schopni přesně lokalizovat místo úniku. Dříve jsme to dělali pomocí externí firmy jednou ročně v rámci celozávodní dovolené,“ dodává Pitela.

Samozřejmostí jsou investice do led osvětlení nebo do rekuperace tepla. Úsporám ale vedení firmy v rámci možností přizpůsobilo i některé energeticky náročné provozy. „Naše kalicí linka vyrábí na dvě až tři směny, takže jsme přesunuli výrobu s plnou spotřebou energie na víkend, kdy jsou ceny energií výrazně nižší než ve všední dny,“ doplňuje ředitel závodu Marek Janků.

Energie jsme předtím považovali za konstantu, se kterou se dá počítat.
Jiří Janda, vedoucí olomoucké výrobní firmy Frenos

Úsporná opatření podle něj mají jednoznačně smysl. Ročně díky nim podnik ušetří pět až sedm milionů korun. To, že hospodaření s energiemi pořád zůstává velkým tématem, potvrzuje i vedoucí olomoucké výrobní firmy Frenos Jiří Janda.

„Tím, že jsme zafixovaní, nás to bude stát nemalé peníze. Počítali jsme, že za dva roky to bude minimálně půl milionu navíc, než jsme byli zvyklí. Energie jsme předtím považovali za konstantu, se kterou se dá počítat. Nyní je to takový fluidní prvek, který dokáže celkem dost ovlivnit i výsledky firmy,“ popisuje Janda.

Kromě dodržování úsporných opatření jsou nové firmy opatrné také, co se týká náboru nových pracovníků. Ty jsou zatím v řadě závodů pozastavené.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio