Kousek od Karlova mostu můžete nahlédnout do tajemných časů staré Prahy plných pověstí a strašidel

2. prosinec 2024

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy. Tak láká návštěvníky do míst plných tajemna, ale také humoru a poezie Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici, jen pár kroků od Karlova mostu. Interaktivní expozice osloví děti i dospělé a tajuplná podzemní ulička duchů, která je vybudovaná na úrovni dřívějších středověkých ulic, nabízí atmosféru půlnoční Prahy před dávnými lety.

Muzeum, osvobozené od hluku aut a záře neonů, ve svých temných zákoutích ukrývá ta nejslavnější pražská strašidla. Jsou bezhlavá, kostlivá, zamilovaná i exotická, zkrátka taková, jaká už po staletí přežívají mezi lidmi díky legendám a příběhům, předávaným z generace na generaci.

A protože strašidla neznají nudu, zahrají si s vámi na schovávanou. Hravá je i vstupní část expozice, kde si v obří knize můžete přečíst tolik dávných příběhů, kolik vám bude libo. Ale především se za pomoci interaktivních exponátů přenesete přímo do světa pověstí.

Ve sklepních prostorách muzea se v uličce duchů setkáte s pětadvaceti nejznámějšími pražskými strašidly. Některá uvidíte přímo, ale řada jich je poschovávaných. Vykukují z oken, stojí za pootevřenými dveřmi, vrhají stín na stěnu, anebo se vznášejí kdesi u stropu. Abyste je našli, k tomu vám napomůže mapka na vstupence. Napoví, kde máte koho hledat.

Některá strašidla musíte objevit, třeba za oknem

Muzeum pražských pověstí a strašidel najdete v Mostecké ulici, nedaleko od Karlova mostu na malostranské straně. Otevřené je denně od 10 do 22 hodin. Navštívit můžete také nedaleko se nacházející Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy na Jánském vršku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.