Kováři na hradě Helfštýn dokončují v rámci kovářského fóra novou plastiku. Co má evokovat?

24. srpen 2023 18:45

Má název Soumrak myšlení, je necelý metr vysoká a je z kovu, mosazi a bronzu. Evokovat má rusko-ukrajinský konflikt. Zhruba tak by se dala popsat nová plastika, kterou dokončuje v rámci kovářského fóra na středověkém Helfštýně na Přerovsku tým uměleckých kovářů pod vedením Lukáše Kučery.

Práci u rozžhavených výhní jim ztěžuje horké počasí. „Bude se to blížit 40 stupňům, samozřejmě je to náročné. Musíme dodržovat pitný režim, každý denně vypijeme tak čtyři litry,“ říká Vojtěch Havránek, jeden ze členů kovářského týmu. Sedí u bucharu a s pomocí sekáče a kleští tvaruje rozžhavený podstavec pro novou plastiku.

Lukáš Kučera ,autor návrhu nové skulptury pro Helfštýn, ve výhni potom nahřívá menší zahnutý kus kovu. „Je to vršek plastiky, který je z mosazi. Musím si hodně hlídat teplotu ohřevu, jinak se to rozteče a je to špatné,“ popisuje Kučera.

Co má symbolizovat plastika?

Dva hlavní necelý metr vysoké různě tvarované železné pláty mají kováři už dokončené. Symbolizují dva národy, které stojí proti sobě.

Týdenní limit vymezený pro výrobu plastiky vyprší v pátek navečer, kdy ji kováři oficiálně představí v rámci slavnostního zahájení Hefaistonu, mezinárodního setkání mistrů černého řemesla.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio