Krajský soud nařídil ústavní léčbu muži, který házel polena na D1

Policisté pátrají po pachatelích, kteří házeli z mostů na dálnici D1 u Hranic kusy dřeva. Poškodili při tom pětadvacet osobních a nákladních automobilů

Olomoucký soud dnes nařídil ochrannou ústavní léčbu muži, který v lednu házel z dálničních mostů na D1 polena na projíždějící auta. Podle znalců trpí duševní nemocí a v době útoku byl nepříčetný - myslel si, že hrozí třetí světová válka.

Podle znalce z oboru psychologie Pavla Koldy trpí dvaatřicetiletý muž paranoidní schizofrenií a může být nebezpečný pro své okolí.

„Je to léčitelné, ale jaký bude mít nemoc průběh v budoucnu, těžko dokážeme odhadnout. On byl ve velice příjemném pocitu, že koná něco velkolepého. Vypadá to jako komedie, ale byla to velice smutná a nebezpečná věc,“ vysvětlil.

„Navštívím ho v psychiatrické léčebně a seznámím ho s výsledkem. Nepřepokládám, že by si podával stížnost,“ uvedl obhájce muže Zdeněk Mach.

Dvaatřicetiletý muž v lednu z mostů poleny zaútočil na Hranicku a Novojičínsku. Některé špalky vážily až 20 kilogramů. Poškodil 28 vozidel, z toho dvě převážela dusík. Škoda se vyšplhala na jeden milion korun. Jeden člověk utrpěl zranění.

Na základě zjištění, že trpí duševní poruchou, byl muž propuštěn z vazby. Dobrovolně nastoupil na léčení.