Krajský soud v Olomouci znovu otevřel kauzu opavské firmy FAU, vypovídala i Schillerová

25. červen 2024 07:43

Bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou z hnutí ANO vyslechl v pondělí Krajský soud v Olomouci. V roli svědkyně vypovídala v kauze údajného rozsáhlého krácení daní se škodou čtvrt miliardy korun. Obžalovaných je celkem šestnáct lidí a dvě firmy. Vinu odmítají a tvrdí, že se jedná o cílenou likvidaci jejich společností kvůli obchodním zájmům předsedy ANO Andreje Babiše.

Firma FAU obchodovala s mazivy a pohonnými látkami. Působila i v areálu společnosti Precheza v Přerově, která je součástí skupiny Agrofert, založené Andrejem Babišem. FAU tam vlastnila i železniční vlečku. V roce 2016 kdy měla doplatit stovky milionů korun za údajně neodvedené daně, skončila v konkurzu. Alfréd Šrámek, obhájce jednatele společnosti Vojtěcha Sczabi, tvrdí, že šlo o cílenou likvidaci firmy jeho klienta.

„Můžeme se pouze domnívat o tom, jestli pan Babiš v té době jako majitel Prechezy, respektive Precheza jako taková, měla zájem tu vlečku nabýt. Když to vezmete v souvislostech, potom se objevila v roce, myslím v 2017, nahrávka, kde se Babiš velmi pejorativně vyjadřoval o tom, co je společnost FAU, že mají jeho. Takže z tohoto úhlu pohledu a v kontextu těch jednotlivých důkazů, které tady postupně vyplývají na povrch, se lze domnívat, že likvidace společnosti FAU nebyla z mého pohledu zákonná a nebyla zákonná zřejmě ani objektivně,“ uvedl Šrámek.

Bývalá ministryně financí a současná poslankyně Alena Schillerová z hnutí ANO vypovídala u Krajského soudu v Olomouci

Šrámek u soudu Alenu Schillerovou konfrontoval se zprávou generálního ředitelství cel o daňovém řízení společnosti FAU. V té době Schillerová pracovala ve funkci náměstkyně ministra financí a měla ve své gesci daně a cla. U soudu řekla, že si žádnou zprávu neobjednala.

„Je to osm let a já si to skutečně nepamatuji, protože jsem byla dva roky náměstkyní, pak jsem byla ministryní, teď už jsou další tři roky, co jsem poslankyně parlamentu. Skutečně jsem odpověděla upřímně, co jsem odpovědět mohla a věděla, zbytek si nepamatuju a nebudu si vymýšlet,“ nechala se slyšet Schillerová.

Je to osm let a já si to skutečně nepamatuji.
Alena Schillerová

Že by usilovala o cílenou likvidaci firmy FAU Schillerová považuje za absurdní. Stejně se vyjádřil už dříve před soudem i Andrej Babiš. Státní zástupce Karel Studený je přesvědčený, že výslech Schillerové nemá s obžalobou nic společného.

„Obžaloba stojí na důkazech, které byly shromážděny ještě před tím, než došlo k těmto jednáním, ke kterým se vyjádřila svědkyně Schillerová,“ zmínil Studený.

Kauzu soud projednává už téměř dva roky. Hlavní líčení bude pokračovat i v úterý. Obžalovaným hrozí až 13tileté vězení.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio