Krčmaň na Olomoucku bojuje za obchvat své obce. Denně jí projedou desetitisíce aut

Přejít přes přechod v Krčmani je velký problém

Více než pět stovek lidí už podepsalo petici pro urychlenou stavbu obchvatu Krčmaně. Obcí, která leží na hlavní trase mezi Olomoucí a Přerovem, denně projede více než 20 tisíc aut.

Obchvat měl být podle původních plánů přitom dokončený už před sedmi lety a jeho stavba se neustále odkládá. Provoz je podle místních lidí už neúnosný a přejít třeba jen cestu tu může trvat i několik minut.

Šestiletý David Hujín přechází hlavní cestu přes jediný přechod v obci sám. Několikrát denně. „Radši se i víckrát rozhlížím. Radši čekám. Občas i běžím, když je auto blízko,“ říká.

Přesto, že David zvládá přecházení na jedničku, jeho maminka Monika Firtová o něj strach má stále. „Je naučený a musím mu prostě důvěřovat. Ty děti se musí samy naučit tady v tom provozu prostě žít,“ vyvětluje.

Proto paní Firtová patřila k prvním, kteří petici za obchvat Krčmaně podepsali. Auta po něm měla jezdit už 8 let, jeho stavbu stát ale neustále oddaluje. Říká Eva Štviroková. Iniciátorka petice.

„Peticí chceme zaručit, aby rok 2025 byl finálním, aby nedocházelo k dalším oddalováním. Chceme, aby nám to politici aspoň nějak částečně zaručili a přislíbili.“

Obchvat Krčmaně přitom patří k prioritám olomouckého hejtmanství. „Urychlená příprava a realizace této stavby je ze strany kraje dlouhodobě při jednáních zejména se zástupci Ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic nebo Státního fondu dopravní infrastruktury opakovaně zdůrazňována a požadována,“ potvrzuje mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

„Je to opravdu nebezpečné místo. Jsou tam špatné rozhledové poměry. Každá chvíle, o kterou se uspíší ta výstavba obchvatu, nesmírně ulehčí lidem život,“ je přesvědčený koordinátor olomouckého Besipu Miroslav Charouz.

Přesto Ředitelství silnic a dálnic není schopné sdělit termín zahájení stavby obchvatu.