Květen 1989: Karpatský upír v Praze. Ceausescova zapomenutá návštěva Československa

24. září 2019

V květnu 1989 přijel do Československa na poradu s místními soudruhy rumunský komunistický vůdce Nicolae Ceausescu. 

Jak zapůsobil na Miloše Jakeše? Nejen o tom je dokudrama s názvem Karpatský upír v Praze.

Dokudrama napsal Adam Struhala. V režii Martiny Schlegelové účinkovali Jiří Untermüller a Tomáš Drápela. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu. Mistr zvuku Michal Kolář, dramaturgie Jan Sedmidubský.

Rumunského diktátora Ceausesca uhranula návštěva Severní Koreje a vydal se tak trochu v jejích stopách. Přestože svou zemi uvrhl do takřka nesnesitelné situace, pro Západ byl po určitou dobu nadějí coby agent uvnitř východního bloku.

O vývoji Rumunska v době komunistické éry a také o vztazích této země k normalizačnímu Československu mluvila s historikem Jiřím Kociánem z Katedry ruských a východoevropských studií FSV UK Zuzana Marková.

autoři: Adam Struhala , Zuzana Marková , Jan Sedmidubský , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.