Květoslav Chvatík: KNIHA VZPOMÍNEK A PŘÍBĚHŮ

r_2100x1400_regiony.png
r_2100x1400_regiony.png
Dvě kapitoly ze vzpomínkové prózy rodáka z Bystřice pod Hostýnem (Atlantis, 2001) natočené s hudebním doprovodem a zpěvem Tomáše Kočka.

Pro rozhlas vybral a v úvodu hovoří Petr Hanuška
Účinkuje: Karel Novák
Zvuk, záznam a střih Jaromíra Sychrová
Režie Michal Bureš

V dnešním pořadu vám nabídneme úryvky z Knihy vzpomínek a příběhů Květoslava Chvatíka, rodáka z Bystřice pod Hostýnem a badatele v oblasti teorie moderního umění. Vědce, jehož osud byl tak typicky český: zpočátku padesátých let se totiž - jako mnozí jiní - nechal oslnit vidinou růžového socialistického zítřku, z kteréhož snu se však velice záhy probudil. A to natolik, že se nakonec stal režimu nepohodlným a v roce 1968 byl z politických důvodů propuštěn z pražské Filozofické fakulty. Odešel tedy přednášet do zahraničí na univerzity v Kostnici, Mnichově, Klagenfurtu, kde si získal jako strukturalistický estetik mezinárodní respekt.

O přítomné Knize vzpomínek a příběhů uvedl: "I teoretik, když zestárne, zatouží po tom napsat docela jiný text, než jaké psal po celý život. Chtěl by napsat něco, co by čtenáře skutečně potěšilo, co by mohli číst s radostí, co by je pobavilo a snad i rozesmálo."

No a tak vznikla tato drobná knížka. Je to text provokativně osobní, žánrově pestrý, vybírající ze dna času jen hrst oblázků, ohlazených prouděním našich dramatických dějin, a pokoušející se z těchto zlomků paměti složit malou mozaiku, která by dnešnímu čtenáři přiblížila svět druhé poloviny, právě minulého, dvacátého století.

Nakolik se to Květoslavu Chvatíkovi podařilo, už, milí posluchači, posuďte sami.