Kvůli kůrovci musí Klub českých turistů na Šternbersku obnovit víc turistických značek než obvykle

2. září 2018

Obnovu turistických značek na Šternbersku zkomplikoval kůrovec. Obvykle mívají značkaři Klubu českých turistů hotovo do konce června. Letos se ale kvůli zákazu vstupu do lesů dostali k obnově až o letních prázdninách, reálně začínají až teď. Kvůli těžbě leckde ani značky nemají na co namalovat.

„Takhle vypadá ta bedýnka, co nosíme. Tam máme na čištění, pilku,… Když jdeme dva, tak si každý vezme jednu barvu,“ popisuje vedoucí Klubu českých turistů ve Šternberku Antonín Sosík. Ke značkařům se přidal před dvěma lety. „Ze začátku jsem si říkal, že je to jednoduché. Vezmu barvu… Jenže ono to teče. Když jsme někde byli a fučelo, tak to chcete namalovat a teď to na vás fouká,“ vypráví.

„Dnes značíme místní značení, to červené,“ upřesňuje Sosík. Dva trojúhelníky, jeden bílý a druhý červený. „Tomu se říká psaníčko. Vede to z autokempu Dolním Žlebem a vrchem lesa zpátky. Trasa má zhruba šest a půl, sedm kilometrů,“ dodává.

Každý rok značkaři obnovují přibližně 150 kilometrů turistických tras. Letos jim práci ztížil kůrovec. Kvůli těžbě až do konce června platil zákaz vstupu do lesa. „Až teď v létě, respektive po létě s tou pravidelnou obnovou začneme a zároveň budeme muset projít i ty trasy, které jsou zasažené, a provést obnovu navíc,“ říká předsedkyně značkařského obvodu Olomouc Zdeňka Kotrášová.

Místo stromů plechové značky

Odhaduje, že kromě běžné obnovy bude potřeba projít navíc dalších přibližně 60 kilometrů tras: „Ta obnova bude složitější, protože některé značky byly v rámci těžby zrušeny, ale lesníci se snažili ty stromy, když to bylo technicky možné, uřezat nad tou značkou.“

Podle Antonína Sosíka na více než desítce míst turistické značky úplně zmizely. „Jsou úseky, kde třeba půl kilometru, kilometr prochází ta naše trasa a není tam ani jeden strom, jsou tam jenom pařezy. Takže budeme muset doplňovat plechové značky na ty pařezy. Nejhorší je, když tím úsekem prochází zrovna křížení tras, tam se budou muset instalovat kovové kolíky a na ně se pak dávají plechové značky,“ vysvětluje značkař.

Definitivní počty chybějících značek bude Klub českých turistů dávat dohromady v první polovině září na pravidelné schůzi značkařů.

autor: mot
Spustit audio