Kvůli suchu nemá zvěř co pít. Myslivci na Hané zásobují vodou umělá napajedla

13. srpen 2018

Letošní extrémní sucha na Hané ohrožují zvěř, hlavně tu polní. Aby měla co pít, musí jim myslivci čím dál častěji doplňovat umělá napajedla. Do křelovské honitby na Olomoucku nanosí týdně několik set litrů vody.

Stojím v remízku nedaleko Křelova na Olomoucku, kolem se rozprostírají už sklizená obilná pole. Je tu se mnou i předseda místního mysliveckého spolku Jan Nastoupil. Právě doplnil čerstvou vodu do napajedla, které je schované pod vzrostlými duby.

„Je to taková mělká plastová nádoba, která má obsah asi kolem 40 litrů. Je umístěna v zemi tak, aby k ní zvěř měla lehký přístup, pokud možno vždy pod nějakým stromem, ve stínu, na okraji remízku. Vidíte, že teď je v napajedle čistá voda, krásná, průzračná, je vyměněná, takže je teď vhodná pro zvěř,“ vysvětluje myslivec.

Další napajedlo je asi 500 metrů odsud, celkem jich je v křelovské honitbě deset. „Máme to asi posledních pět let. Vždycky bylo takové počasí a dostatek zelených rostlin, všelijakých kaluží, že s tím nebýval problém. To začalo až v posledních letech, kdy se to prostředí opravdu otepluje,“ komentuje Nastoupil.

Nedostatek vody podle něj ohrožuje především mláďata. „Hlavně malé koroptvičky, mladé bažanty, zajíčky, potřebují tu vodu. Je to zřejmě i vlivem nedostatku vody, že v těch hejnech mláďata ubývají,“ uvedl.

Sucho trápí i myslivce na Prostějovsku. Jak říká předseda tamního okresního mysliveckého spolku Jan Toman, zvěř je na umělých napajedlech naprosto závislá: „Krajina je totálně vyprahlá a je tam málo prostoru, kde by se zvěř schovala do stínu, takže pokud tam myslivci nedodají vodu, je to pro tu zvěř těžká kalamita.“

Podle myslivců se dá se suchem v krajině bojovat jediným způsobem, a to zakládáním nových remízků.

Spustit audio