Latinské označení křečka je nejspíš českého původu

16. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Křeček polní.
0:00
/
0:00

Mohlo by se zdát, že naše česká a moravská příroda, jistě pěkná, rozmanitá a k člověku celkem vlídná, nenabízí žádné zvláštní překvapení. Jako např. že na vás zpoza keře nebo drnu vyběhne nějaké divoké zvíře a vypadá docela vztekle, útočně.

Naštěstí to tu není běžné, ale i kolem Olomouce jsem v posledních letech víckrát potkal křečka polního – a z toho dvakrát stál na zadních a opravdu strašidelně prskal. Křeček je u nás dneska poměrně vzácný hlodavec – není nijak malý, může mít i půl kila a je pestře zbarvený. Zajímavé je, že areál jeho výskytu sahá z Asie od řeky Jenisej přes východní Evropu až k nám do Evropy střední a zhruba u nás to kontinuální rozšíření křečka polního končí. Na západě Evropy se vyskytuje jen ostrůvkovitě a je tam často velmi ohrožený nebo vyhubený.

Říkám to všechno proto, že odborný název pro křečka v latině, tedy Cricetus cricetus, psáno vždycky s písmenem c, je nejspíš českého původu. To není vůbec obvyklé, bohemismy jsou v latinské odborné terminologii vzácné.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.