Legendární síťovka přišla na svět v roce 1926. Znáte jejího autora?
Za praktickou tašku vhodnou pro malý nákup vděčíme Vavřínu Krčilovi. Narodil se roku 1895, vyrůstal bez otce, a tak se musel odmala ohánět.
V jedenácti letech ho matka naučila síťovat, aby jí mohl pomáhat v práci, a tím předurčila jeho život. Když Vavřín vyrostl, usadil se ve Žďáru nad Sázavou a zažádal si o živnostenský list na prodej galanterního zboží a vlasových sítěk – ty byly totiž tenkrát velmi v módě.
Začalo se mu dařit, a dokonce pronikl i na zahraniční trhy. Když síťky na vlasy přestaly být in, neváhal rozšířit výrobu o síťky na kuličky a míče, o rybářské či tenisové sítě.
Roku 1926 pak přišla na svět slavná síťovka – ve své době tolik oblíbená taška, která dnes zažívá svou renesanci. Byla levná, lehká a odolná, lidi si ji brzy oblíbili a Krčilova firma začala znovu prosperovat a vyvážet po celém světě.
Škoda jen, že si pan Krčil svůj vynález nenechal patentovat. Po únoru 1948 mu komunisti podnik sebrali. Společně se svou ženou pak pracoval v nedaleké Bystřici nad Pernštejnem v podniku na výrobu ručně síťovaných záclon pro exkluzivní hotely a lázně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.