Lékař Zima: Reforma zdravotnictví v roce, kdy jsou krajské volby? Politici nejsou šílenci. Byli by vygumováni z politické mapy

6. prosinec 2023

Protest lékařů by mohl brzy skončit. Již v pátek by měly zúčastněné strany sporu podepsat finální dohodu. Výdělky lékařů by měly vzrůst o 5 až 15 000 korun a u ostatních zaměstnanců nemocnic o 5 %. Je to konečné řešení? Jak budou nově organizovány služby lékařů? Kdy dojde na reformu zdravotnictví? A měli by mít lékaři nárok na doživotní výsluhy? Biochemik Tomáš Zima se v audiozáznamu ještě vyjádří k tomu, jaká je prestiž dnešní medicíny a co přináší feminizace zdravotnictví.

Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka se peníze přímo k zaměstnancům dostanou po podepsání úhradového dodatku mezi pojišťovnou a nemocnicí. Jejich přijetí chce zajistit speciální bonifikací pro nemocnice.

„Navýšení o deset miliard je samozřejmě řešení částečné, protože to povede k tomu, že se tato částka bude muset ubrat někde jinde,“ říká v pořadu Jak to vidí... lékař Tomáš Zima. „Buď stát pošle peníze do zdravotních pojišťoven, kde je jediná možnost navýšit úhradu za státní pojištěnce, nebo zdravotní pojišťovny půjdou do deficitu. Pokud to půjde k tíži pojišťoven, budou muset ubrat na péči nebo na dostupnosti léčivých přípravků,“ vysvětluje.

Důsledek nesystémových kroků

Čtěte také

Prezident Pavel dohodu uvítal, nicméně za systémové řešení to nepovažuje. Zima ovšem zdůrazňuje, že protesty lékařů si vláda vyvolala sama svými nesystémovými kroky. „V březnu tady žádné protesty nebyly, lékařů ani služeb nepřibylo, ani neubylo. Panovala tady tichá dohoda. Pak se ale řeklo, že se má naplňovat zákoník práce, a pak stát přišel s rychlým poslaneckým návrhem na to, že lékaři dostanou bonus v podobě 800 hodin přesčasů. Což bylo, jako když polijete doutnající oheň lihem. Prostě to vzplálo.“

Nyní by se měl systém vrátit do stavu, jaký tu byl letos na jaře. „Buď to bude znamenat, že se bude znovu tolerovat obcházení zákona, anebo se to bude muset nějakým způsobem systémově řešit. Problém je, že to chceme vyřešit během tří měsíců. V Rakousku řešili přechod na nový zákoník práce šest let. Nejdříve sehnali více lékařů, udělala se restrukturalizace zdravotnictví a pak se do toho pustili. My to ale chceme zvládnout hned. A to se nepovede.“

Podle Zimy se totiž nikdo nepustí do reformy zdravotnictví v roce, kdy jsou krajské volby a rok nato volby parlamentní. „Jestli nějaký takový politik je, tak je to šílenec, a bude z politické mapy vygumován. Změny se zkrátka musejí nejdříve připravit a vydiskutovat i s regiony a obcemi, protože řada lidí chce mít dostupného lékaře, nikoliv lůžko. To, co se děje teď, je iluze. Na jaře příštího roku se bude sloužit podobně, jako se sloužilo rok předtím, akorát za více peněz, což je pozitivní.“

Mnohem více, než je zdrávo

Podle zjištění serveru lidovky.cz se lékařům kromě prostého navýšení platů podařilo získat i ministerský slib, že jim bude stát po odpracování určitého počtu nemocničních směn vyplácet i doživotní výsluhy, stejně jako třeba vojákům nebo policistům. Zajistit by to měl zbrusu nový zákon o odměňování zdravotníků, který začne ministerstvo připravovat během příštího roku.

„Toto je podle mě pozitivní krok. Každý zdravotník pracuje v průměru jeden a půl úvazku, tedy mnohem více, než je zdrávo, což se samozřejmě podepisuje i na jeho zdraví. Lékaři slouží směny v noci, o víkendech, o svátcích... Takže pokud to mají i jiné profese, proč by to nemohli mít i zdravotníci...,“ uzavírá Tomáš Zima.

Spustit audio

Související