Letošní sezonu uzavírá Moravské divadlo Shakespearovou komedií Kupec benátský. Naposledy ho divadlo uvedlo v roce 1958

kupec.jpg
kupec.jpg

Komedie Kupec benátský je poslední premiérou letošní sezony Moravského divadla. Na olomoucké jeviště se vrací po jednašedesáti letech. Navíc shakespearovskou komedii uvedli naposledy před osmi lety. A tak vedení divadla chtělo tento deficit nahradit. Při generální zkoušce natáčela Blanka Mazalová.

O dramatické momenty není v Kupci benátském nouze. Vždyť v sázce je libra lidského masa. Šéf činohry Roman Vencl vysvětluje, proč si jedno z nejkontroverznějších děl Williama Shakespeara.

„Pro nás byla neodolatelná příležitost zasadit do repertoáru hru klasického autora a zároveň vybrat titul, který je dramaturgicky odvážný, protože se to téměř nedělá a musí se uchopit výrazným způsobem, aby byl v dnešní době hratelný tak, aby tvůrci nebyli obviněni například z rasizmu či názorové vyhraněnosti. V České republice není momentálně jiné nastudování Kupce benátského. Budeme asi po pěti letech první.“ popisuje Vencl.

Režie se ujal Vladislav Kracík z olomouckého Divadla Tramtárie. „Je to jedna z nejzvláštnějších Shakespearovských komedií vůbec. Je to napůl komedie se vším všudy a napůl dramatický příběh až tragédie. Jsou tam vážné otázky náboženské nesnášenlivosti, ale i lidské. My jsme se rozhodli akcentovat tu lidskou stránku. Pro nás je nejdůležitější téma spravedlnosti. Jestli existuje nějaká obecná spravedlnost. Jestli existuje a má smysl se po ní nějak pachtit,“ přibližuje Kracík.

Život židovskému lichváři Shylockovi vdechl Jaroslav Krejčí. „Je to zajímavá postava. Hraje se velmi těžce, protože ten verš je mnohdy až složitý, takže když člověku vypadne slovíčko, tak se mu to celé naruší. Pokud to člověk nemá vžité natolik, aby to měl v sobě, a pak ho něco vyhodí, tak je to potom hloupé, ale jinak se mi to zatím hraje dobře,“ říká Krejčí.

Shakespeara si prý doslova užívá Vendula Nováková v roli krásné Porcie. „Je to krásná role, protože jsme to trošičku přeonačili. Není to princezna, není to dáma z Belmontu, která se pyšní všemi kladnými vlastnostmi. Je to prostě ženská z masa a kostí, která je tak trošku manipulativní, odsoudí Shylocka. Pro mě je to zásadní role, protože se Shakespearem se v takovém rozsahu setkávám poprvé,“ popisuje Nováková.

Inscenace Kupce benátského v Moravském divadle je aktuálně jediným uvedením této shakespearovské hry v České republice.