Letošním laureátem Ceny Olgy Havlové se stal Marek Navrátil z Olomoucka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marek Navrátil
0:00
/
0:00

Už 25 let pomáhá lidem s postižením, umírajícím nebo lidem bez domova. A to navzdory vlastnímu hendikepu - křivici, kterou trpí od narození. 

Marek Navrátil s cenou od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové

Ocenění pro ty, kteří navzdory svému hendikepu pomáhají ostatním, získal za práci v neziskovém sektoru. Podílel se na mnoha projektech zaměřených například na děti a dospělé s postižením, seniory nebo lidi bez domova - a to navzdory svému hendikepu, kterým je vada růstu, rachitis, neboli křivice.

Marek Navrátil s cenou od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové

Bronzovou plastiku s názvem Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka převzal Marek Navrátil na zahradě pražského Anežského kláštera. V děkovné řeči nezapomněl ani na zakladatelku ceny , někdejší první dámu Olgu Havlovou.  Jak říká: „To bylo pro nás jako hendikepované to nejlepší, když ona všem okolo říkala - není potřeba žádných ústavů, není potřeba žádné ochranářské péče. Je potřeba je naučit v té společnosti žít a tu společnost naučit jim otevírat ty prostory, kde se budou moct uplatnit.“

Kolik různých světů je kolem nás a jak je propojovat? Jak se lidé s hendikepem vyrovnávají se změnami a životními výzvami? A proč i hendikep můžeme považovat za výhru? O tom všem mluví Marek Navrátil ve Větrníku Českého rozhlasu Olomouc.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová