Libor Adam: Při přípravě filmu o týrané baletce mě šokovalo, jak časté je domácí násilí žen vůči mužům
Spisovatel, režisér a scenárista Libor Adam má na svém kontě řadu různorodých projektů. Režíroval například film Můj příběh o baletce, kterou týral manžel, a letos mu vyšla kniha o válečném veteránovi Jiřím Schamsovi. „Je to taková moje pocta pro něj, proto jsem knihu dal dohromady,“ svěřuje se v pořadu Alex a host.
Libor Adam je autor knihy „Regi Skutečný příběh elitního vojáka – Dokud dýchám, žiju“, která je o válečném veteránovi Jiřím Schamsovi. „Regi byl už za svého života legendou. Zjistil jsem, že o něm nikdo nenapsal nic uceleného. Nikdo nenapsal příběh, co všechno bylo za tím, proč odjížděl na mise.“
Kniha o válečném veteránovi
„Byl jedním z těch, který vojenským životem žil. Neexistoval pro něj jiný svět než ten vojenský. Všichni také popisovali, že na něj bylo velké spolehnutí.“
Zranění, která Jiří Schams na misi utržel, bylo velmi vážné, přesto však zabojoval o to, aby se vrátil do života. Sílu mu podle Libora Adama dodávali hlavně přátelé. „Zjistil, že lidé kolem něj na něj nezapomněli. Když jste upoutáni na invalidní vozík, nevidíte na jedno oko, špatně hýbete rukama, tak nemáte vnitřní motivaci, abyste se zlepšili, když vám nepomůžou ostatní. Lidé kolem něj ho povzbuzovali a to byl pro něj motor.“
V roce 2014 se Jiří Schams díky přístroji postavil na nohy. Pak mu ale osud zasadil další ránu, když mu byla diagnostikována rakovina slinivky. „V době, kdy měl začít rehabilitovat na úžasném přístroji, díky kterému se může vozíčkář postavit na nohy, musel na velké vyšetření, kde zjistili, že má rakovinu slivnivky. Byla v takovém stadiu, že za půl roku zemřel.“
Příběh týrané baletky
Libor Adam také natočil film Můj příběh. Jedná se o skutečný příběh baletky, kterou týral její manžel. „Je tam autorská licence, ale ten příběh se skutečně stal. Během přípravy filmu jsem se dozvěděl o mnoha případech násilí, což mě opravdu šokovalo. Nejvíc mě ale asi šokovalo to, kolik je týráno mužů, kteří se s tím samozřejmě nechlubí.“
„Myslím, že v tom, proč týrané ženy nedokážou odejít, hrají roli děti a také sociální nejistota, zejména pokud jsou na mateřské dovolené. Některé ženy i tak odejdou, ale je to pak pro ně těžká zkouška.“
„Když jsem ten film viděl s odstupem, určitě bych ho přetočil. Diváci ale film přijali pozitivně a za to jsem byl moc rád,“ dodává.
Má další spisovatelské ambice? Jak shání peníze na filmy? Jak probíhalo natáčení filmu Můj příběh? Jak se mu podařilo dostat králíky z klobouku na mistrovství světa v hokeji v České republice? Poslechněte si v záznamu pořad Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.