Lidé s popáleninami chtějí nejčastěji mluvit s někým, kdo má stejnou zkušenost, říká zakladatelka Popálek
Popálení je jedním z nejčastějších úrazů, které mění životy lidí. „V roce 2021 vyhledalo lékařské ošetření 40 tisíc lidí, z toho osm tisíc dětí,“ upřesňuje Jana Lacinová, zakladatelka organizace Popálky, která pomáhá lidem vracet se zpátky do aktivního života.
Do kontaktu s pacienty přicházejí už přímo v popáleninových centrech, která jsou v Praze, Ostravě a Brně. Velmi dobře funguje spolupráce mezi Popálkami a tamními lékaři.
Malé děti se nejčastěji opaří. „Teď jsme v kontaktu s rodinou, ve které se opařily dvě děti najednou. Holčička shodila hrnec s vařící polévkou, která zasáhla i mladšího bratra,“ vypráví zakladatelka Popálek.
Zakladatelka má osobní zkušenost
Teenageři zase rádi experimentují a vyhledávají adrenalin: „Jako já, když jsem ve třinácti vylezla na odstavený vagón a popálila se od železniční troleje,“ vzpomíná. U dospělých se pak často objevují pracovní úrazy, u seniorů jsou zranění většinou důsledkem horší mobility.
Popáleniny, když už se stanou, je nutné chladit vodou, která má okolo dvaceti stupňů a pak přikládat obklady. Rozhodně ne mražené potraviny nebo led, které by je mohly ještě zhoršit.
Poslechněte si kompletní záznam pořadu Apatyka s Janou Lacinovou, zakladatelkou organizace Popálky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...