Lidé stále častěji odkládají své psy do útulků z finančních důvodů

11. srpen 2022

Zdražování a zvyšující se inflace dopadají i na majitele zvířat. Útulky se už zdaleka nestarají jen o toulavá a nalezená zvířata. Mnohem více než dřív je plní psi, o které se lidé nedokáží dál starat nebo jim zajistit veterinární péči. A nemusí přitom jít jen o stará zvířata se zdravotními problémy.

Barney a Marty jsou dva psi plemene mops. Do spolku Buldočí naděje, který o opuštěné a týrané psy pečuje, je podle předsedkyně Anny Matouškové odložila rodina. „Důvod byl úplně jednoduchý. Myslím, že rodina na to přestala prostě finančně stačit. Byla to mladá rodina s malým dítětem, výdaje za dva psy jsou prostě velké,“ uvedla Matoušková

Zatímco dřív se spolek staral spíše o psy opuštěné, teď řeší především ty, o které se jejich majitelé nedokáží dál starat. „Myslím, že není týden, kdy by se neozvala nějaká rodina, že se právě z finančních důvodů potřebují zbavit pejska, nebo ho dát k adopci. Jsou lidé, kteří si ho buď nemohou dál dovolit, nebo se stěhují z rodinných domů do menších bytů, kam si toho pejska třeba nemůžou vzít,“ pokračuje Matoušková.

Podobnou zkušenost mají i v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Podle provozovatele Leopolda Dostála výrazně stoupl počet telefonátů, při kterých se lidé pod různými záminkami snaží zbavit svých psů. „Dá se říct, že každý týden zaznamenáme telefonát, kdy se majitel chce zbavit pejska a prezentuje to jakýmkoli způsobem,“ uvedl Dostál.

Leopold Dostál je přesvědčený, že kvůli nedostatku financí se v minulých dnech do útulku dostalo i sedm postupně nalezených štěňat. „Všechna byla ve strašném stavu. Začervenalá, dehydratovaná, ve věku třech až pěti týdnů, to znamená, že neprodělala odčervení ani vakcinaci. To právě souvisí s tou ekonomickou situací, kdy každý zřejmě zvažuje, do čeho má investovat,“ dodal Dostál.

Situace se podle něj navíc se zvyšujícími se výdaji na živobytí bude zhoršovat.

Spustit audio