Lidé z okolí Vodní tvrze v Jeseníku se necítí bezpečně a žádají město o monitorovací kamery. Podle městských strážníků jsou zbytečné

V Turnově budou testovat nové kamery
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Turnově budou testovat nové kamery

Někteří lidé z Jeseníku žádají o instalaci bezpečnostních kamer, které by hlídaly okolí Vodní tvrze a tamního parkoviště. Třeba kvůli bezdomovcům, kteří se v místě pravidelně scházejí. Tamní obyvatelé ale poukazují i na jiné problémy. Jenže vedení jesenických strážníků tvrdí, že ve městě jsou mnohem nebezpečnější místa.

Rodina Vlachovská bydlí přímo vedle nočního baru a naproti Vodní trvze. Má tři děti a situace v okolí jejich domu Ivanu Vlachovskou v poslední době znepokojuje.
„Několikrát tam vykradli prodejnu, za parkovištěm se objevují různé osoby, které nahlížejí do vozidel, které tam stojí. Viděla jsem na vlastní oči, jak si tam předávají drogy,“ říká obyvatelka.

Kamery by podle ní mohly problémy vyřešit. Proti by nebyl ani Pavel Rušar - ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka, které sídlí v tvrzi. Nebližší kamera umístěna na budově fary přímo před tvrz podle něj nedohlédne. „Občas jsou tady problémy s bezdomovci. Jindy pořádáme akce jako muzejní noc nebo vánoční jarmark. To znamená, že vybavení přes noc třeba zůstává na zámeckém náměstí, takže bychom se určitě cítili bezpečněji,“ říká Rušar.

Ivanu Vlachovskou současně trápí doprava. Často vidí na ulici silná auta, jak se nahánějí, a povolenou rychlost jejich šoféři prý vůbec nedodržují. „Bojíme se o děti, které tam přecházejí každý den do školy a ze školy, protože vozidla nezastavují. Stejný problém je u vedlejšího přechodu u školky,“ popisuje Vlachovská.

Pro bezpečnější přechody je i Daniel Grešák ze sousedství, Bydlí blíž k mateřince. „Spousta řidičů tady jezdí docela rychle,“ říká Grešák, zastupitel města zvolený za koalici SPD – Tomio Okamura a Strany Práv Občanů se proto obrátil i na strážníky.

„Jestli by tady nebylo možné dát alespoň občas alespoň jednoho policistu na přechod, protože když tady stojím s dětmi, tak tady opravdu projede deset, patnáct aut, zastaví třeba až dvacáté,“ popisuje Grešák. U přechodu se teď po ránu sice pohybují asistenti prevence kriminality, ne však pravidelně. Musí střídat i jiná místa, argumentuje Radek Sedlář z vedení městské policie. Nové kamery v okolí Vodní tvrze jsou ale podle něj zbytečné.

„Nevnímám, že by tahle lokalita byla nějak problematická,“ říká Sedlář. Starostka města Zdeňka Blišťanová ze sdružení Jeseník srdcem mu dala za pravdu. „Nejsem pro kamery. Jestli by kamery někde měly být, tak by to měla být opravdu nebezpečná místa a neměli bychom být sledováni v každodenním životě,“ uzavírá starostka.

Strážníci ale slíbili, že budou v rámci svých služeb v okolí tvrze častěji hlídkovat.