Lidem ve Velké Bystřici se nelíbí tuny asfaltového recyklátu u dětského hřiště

10. červenec 2015

Obyvatelé Velké Bystřice na Olomoucku obtěžují hromady asfaltového recyklátu. Objevily se před pár dny u tamního vlakového nádraží. Zabírají travnatou plochu nedaleko jejich domů, blízko dětského hřiště. Pozemek patří církvi a vedení města s ní už jedná o nápravě.

„Katastrofa. A ještě v létě, to je strašné. Jde to do baráku a je to nepříjemné. Musíme mít zavřená okna,“ se zachmuřeným pohledem naštvaně komentuje několikatunové černé hromady pár desítek metrů od svého domku paní Jarka Běhalová. Nespokojení místní se obrátili na vedení a města a lidovecký místostarosta Ivo Slavotínek slibuje: „Ten materiál odsud musí pryč.“

Sám ví, že lidé to právě v tomto místě nemají už tak jednoduché: „Ten materiál se objevil v těsné blízkosti obytné zástavby, v těsné blízkosti rodinných domů, kde jsou i malé děti. Samozřejmě, že ty případné zátěže, které by z toho vznikaly, by dopadaly na ty obyvatele, kteří už ten život tady tak nemají jednoduchý, protože sousedí s komerční zónou. Samozřejmě jim v tom rozumím.“

A nezůstalo jen u porozumění, ale začalo i vyjednávání církví jako s majitelem pozemků. Nejdřiv podle mluvčího olomouckého arcibiskupství Jiřího Gračky se lavírovalo s tím, že část recyklátu, který chtěla použít na zpevnění cest v blízkých lesích, na místě zůstane ještě několik měsíců. Pak ale tlaku velkobystřických ustoupila.

„V zájmu uklidnění té situace, která vznikla a v obnovení dobrých vztahů, jsme se rozhodli toho materiálu co nejdříve zbavit. Byl nabídnut zájemcům k převzetí za odvoz. Ozvali se dva. Každý z nich převezme polovinu materiálu a oba dva slíbili, že jej odvezou do konce týdne,“ uklidňuje situaci Jiří Gračka.

O asfaltovou drť tak církev přijde: „Plánovali jsme ji využít k opravení cest a ušetřit tak značné finanční prostředky. Vzhledem k té situaci, která vznikla, od tohoto záměru ustupujeme, protože nám záleží i na tom, aby nevznikaly nějaké kontroverze nebo problémy v obci. Přestože jsme přesvědčeni, že ten materiál nemohl nijak ohrozit zdravotní prostředí ani zdraví lidí, raději ho necháme odvézt, aby ty problémy, které okolo toho vznikly, utichly,“ říká Jiří Gračka.

Ivo Slavotínek si s místními oddechl. Haldy recyklátu by totiž za určitých okolností mohly být zdraví škodlivé: „Ty negativní dopady by přišly při souhře s určitými okolnostmi a klimatickými podmínkami. Takže pravděpodobně by mohlo dojít k průsaku, pravděpodobně by mohlo dojít k prašnosti, nějaké pachové zátěži, což znepříjemňuje život. Nejsou to pravděpodobně smrtelné věci, ale rozhodně to není slučitelné s příjemným životem.“

Asfaltový recyklát ve Velké Bystřici
autor: bam
Spustit audio