Lidové kroje mě 70 let nezajímaly, říká vlastník největší kolekce lidových krojů v České republice

Jan Mičánek je tělem i duší lesník. Pochází z Brna, ale už před lety se usadil na Ostrově – vesničce mezi Kutnou Horou, Vlašimí a Zručí nad Sázavou. Kroje původně sbírat nechtěl, velmi ho ale zajímala historie našeho venkova.

Shodou náhod se k němu dostala krojová kolekce sběratelky, která ji chtěla vystavit. A pan Jan byl zachycen. Sbírku od ní odkoupil, začal rozšiřovat, spolupracovat s etnografy a odborníky na lidové oděvy, vybudoval muzeum a vydal o lidových krojích knihu.

Jeho Muzeum Ostrov lidových krojů dnes disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí České republiky a jsou zde zastoupeny všechny významnější regiony česky i německy mluvících Čechů, Moravanů a Slezanů.

K vidění jsou nejen kroje, ale i oděvní doplňky, sbírka šátků, krajek s ukázkou jejich výroby, stuhy, čepce, knoflíky, panenky v krojích. To všechno najdete v osadě Ostrov ve středních Čechách a vše je dílem nadšeného a zvídaného a houževnatého muže, který na stará kolena našel lásku k lidové oděvní kultuře.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.