Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Na sv. Lucii obcházely lidská obydlí tajemné Lucky

10. prosinec 2022

V době adventu bylo i na Hané dříve zvykem, že od začátku prosince chodily po příbytcích lidí různé tajemné bytosti. Mezi ně patřily i Lucky.

Ty obcházely domy ve vesnici v předvečer svátku sv. Lucie. „Byly to většinou ženy, ale někdy i muži, záleželo na regionu. Byly to bytosti, které byly oblečeny celé do bílého oděvu, měly skrytou nebo zamoučenou tvář, aby nebyly k poznání a aby působily výhružným a odstrašujícím dojmem,“ říká etnografka Veronika Hrbáčková.

Lucky totiž kontrolovaly, zda jsou lidská obydlí čistá a uklizená. Advent je dobou přípravy na příchod Ježíše, a proto i doma mělo být na tento okamžik vše připraveno.

Jak Lucky vypadaly, co všechno kontrolovaly a jak vznikla známá pranostika „Lucie noci upije“? Kde se u nás v kraji tento zvyk ještě udržuje?

I to se dozvíte v dalším dílu seriálu Hanácké rok.

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?