Lutínská Sigma Group vyrobí 80.000 filtrů, které zachytí i viry

26. březen 2020

Prvních 40.000 částicových filtrů P3, které dokážou zachytit i viry, dodá ministerstvu zdravotnictví strojírenská skupina Sigma Group z Lutína na Olomoucku. Na dodávce stejného počtu filtrů se podnik dohodl s Českým vysokým učením technickým (ČVUT), které je použije do nového respirátoru s nejvyšším stupněm ochrany. Tato maska je vyráběna na 3D tiskárnách. 

Výroba 80.000 filtrů P3 by měla trvat zhruba dva měsíce. ČTK to dnes řekl předseda dozorčí rady Sigma Group Milan Šimonovský.

Ministerstvo zdravotnictví už podle Šimonovského zaslalo závaznou objednávku na 40.000 filtrů P3 a s ČVUT byla dohodnuta dodávka stejného počtu, nyní se ladí detaily kontraktu. Sigma Group podle Šimonovského kvůli zakázce bude muset přizpůsobit výrobu. Částicové filtry P3 budou v Lutíně vyráběny ve dvousměnném provozu. Firma zavede další preventivní opatření, aby se snížilo riziko přenosu nákazy mezi zaměstnanci.

ČVUT špičkové respirátory vybavené filtrem P3 připravuje pomocí 3D tisku, příští týden už by měly vznikat stovky kusů denně. ČVUT chce v budoucnu denně připravit až 10.000 těchto ochranných prostředků, určeny budou hlavně pro zdravotníky a záchranáře. ČVUT už podepsalo memorandum s ministerstvem zdravotnictví.

„Když jsme viděli, jak kritický je nedostatek ochranných pomůcek mezi zdravotníky, chtěli jsme pomoci. Vývoj polomasky RP95 standardu FFP3 pro 3D tisk, a to od první skici do úspěšné certifikace, jsme realizovali během týdne,“ sdělil dnes ČTK vedoucí týmu odborníků z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT Vít Dočkal. Výrobní kapacity v celé České republice u technologie 3D tisku zatím podle něj dosahují několik stovek kusů masek denně. „Nicméně již intenzivně pracujeme na další produktové řadě pro technologii vstřikolisu. To by již umožnilo výrobu 10.000 kusů za den,“ dodal Dočkal.

Ochranné masky z produkce ČVUT, jejichž součástí je filtr od Sigmy Group, bude testovat 1. interní klinika - kardiologická Fakultní nemocnice Olomouc. „Musíme si uvědomit, že kardiologická onemocnění během epidemie nezmizí. Máme sice skvěle zorganizovaný systém akutní péče o infarkty a srdeční selhání, ten však bude schopen zachraňovat životy jen tehdy, pokud personál kardiocenter nebude sám onemocněním COVID-19 postižen. Nesmíme ale zapomínat na kardiology v první linii,“ upozornil předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Výrobu ochranných filtrů zakladatelé Sigmy Group zahájili v Lutíně v 30. letech minulého století. Firma má nyní v nabídce několik typů ochranných filtrů včetně modelu vyvinutého pro českou armádu. Výroba filtru P3 byla zahájena v roce 2003. Zařízení P3 chrání proti virům, bakteriím i pevným a kapalným částicím.

zdroj: ČTK
Spustit audio