Manželka mi nadává, že bych se měl trochu zlidštit, říká generál Petr Pavel

28. leden 2023, aktualizováno

„Měl jsem vždy problém s autoritou a posloucháním nesmyslných rozhodnutí, což u vojáka zní divně,“ říká generál Petr Pavel, který to dotáhl na náčelníka generálního štábu, předsedu vojenského výboru NATO a který se stane novým českým prezidentem. V Blízkých setkáních z roku 2019 mluví také o dezinformacích nebo o tom, za co je ochoten přinést oběť, a co podle něj motivuje vojáky anebo o svém vztahu k otci. Proč má rád knihu Rozmarné léto?

Jak má po odchodu z armády bohatý šatník? „Mít uniformu je jednoduché. Ráno vstanete a nepřemýšlíte, co si vezmete na sebe. Mám rád neformální styl. Vyhovuje mi, že si můžu vzít, co chci a nemusím se trápit tím, jestli jsem zrovna předpisově ostříhán. Žena mi nadává, že bych se měl trochu zlidštit. Já říkám, chvilku mě nech, já si to musím užít.“

Nemám rád bezduchou poslušnost

„Mnohokrát jsem chtěl z armády odejít. Začalo se to měnit, když jsem nastoupil k výsadkářům. Tam byla větší tvořivost a mnohem méně bezduché poslušnosti. Čím výš jsem potom byl, tak jsem se snažil tento princip uplatňovat dál,“ popisuje generál Petr Pavel v Blízkých setkáních.

V roce 2018 nastoupil do vojenského důchodu. „U vojáků se říká, že si důchodu moc neužijí. Organismus nezvládá klidový režim a rychle se odporoučí. Už jako předseda vojenského výboru NATO jsem jezdil na univerzity, besedoval se spolky a veterány. A pak jsem v tom volně pokračoval.“

Co pro mě znamená vlastenectví?

Generál Petr Pavel

„Pojem vlastenectví je pro mnoho lidí abstraktní,“ vysvětluje moderátorce Tereze Kostkové. „Našim vojákům pomohla účast v misích. V cizině si uvědomí, co jim chybí a jak bolestné by bylo, kdyby o to přišli. Já byl k hrdosti na svou zem a její historii veden od malička.“

„Vojákům jsem říkal, zapomeňte na poučky v brožurkách. Představte si svoje rodiče, přítelkyně, místa, kam rádi chodíte, způsob života, který byste chtěli vést. To jsou věci, pro které je člověk ochoten přinést nějakou oběť.“

Jak moc se armáda změnila za 30 let? Je něco, čeho se bojí? Co pro něj znamená relax na motorce?

autoři: Tereza Kostková , zk

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.