Martin Rulík: Nedostatek vody nás hydrobiology trápí nejvíc

Změny klimatu jsou patrné už delší dobu a představují klíčové téma současné environmentální politiky. Nejen o nich jsme si povídali s hydrobiologem Martinem Rulíkem.

Vědecké poznatky posledních let ukazují, že v současné době změny klimatických podmínek probíhají rychleji než v minulosti. „Na klimatické změny se můžeme dívat z několika hledisek. Vzrůstá průměrná teplota, což pociťujeme v posledních týdnech, málo prší a je nedostatek vody. A to je problém, který nás hydrobiology trápí nejvíc,“ říká Martin Rulík z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

V Olomouckém kraji se úbytek vody projevuje jak v povodí Bečvy, tak už i v povodí Moravy. „Morava pramení v Jeseníkách, kde jsme byli zvyklí, že ještě v polovině května byl na Pradědu sníh. Ten postupně roztával a řeku dotoval dostatkem vody. I Litovelské Pomoraví v době jarních povodní do sebe laicky řečeno ‚nacuclo‘ spoustu vody a bylo poměrně dobře zásobované. Dnes když se podíváte na Moravu dole pod Olomoucí, tak tam začínají být patrné úseky s malou hloubkou vody,“ doplňuje docent Rulík.

V rozhovoru se dále zabýváme výskytem zbytků antibiotik a antikoncepce ve vodě, prodloužením Baťova kanálu, zasněžováním sjezdovek a také zájmy Martina Rulíka.

autor: cho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.