Maud Michal Beerová: Co oheň nespálil. Premiéra pětidílné četby z knihy vzpomínek prostějovské židovské dívky

23. květen 2021

V květnových dnech si každým rokem připomínáme události druhé světové války, utrpení těch, kteří válku nepřežili i radost těch, jež se míru dočkali. Mezi ty šťastné patří taky prostějovská rodačka Maud Michal Beerová, která dnes žije v Izraeli, v centru Tel Avivu. Její vzpomínky s názvem Co oheň nespálil vyšly česky i německy a Režisér Semjon Vinokur natočil o paní Maud dokumentární film.

Čte: Alena Sasínová-Polarczyk
Připravila: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Marek Hoblík
Režie: Petr Gábor
Premiéra: 23. 5. 2021

Osud Maud Michal Beerové se jistě nijak zvlášť neliší od osudů miliónů židovských žen, mužů a dětí, ale vyslechnout bychom měli všechny, první i milióntý. A pokaždé se nám bude srdce zastavovat a znovu se budeme trápit otázkou, jak se to mohlo stát, jak je možné, že tomu nikdo nezabránil. Ano, je to možné a může se to stát znovu, když nebudeme znát historii složenou z miliónů třepotajících se srdcí.

Znala jsem hlad, znala jsem zimu, znala jsem smrt, bezmocnost a bezmezný bol. Vyhnali mne z domova, ztratila jsem rodinu, všechny své přátele. Jsem vděčná za každý dobrý den, kdy spím ve své posteli, za to, že mám dobré jídlo a jsem sytá; že jsem svobodným člověkem ve své vlasti.


Maud Michal Beerová

Když zapojíte vlastní představivost, snadno před očima uvidíte osmiletou Maudinu sestru Karmelu, jak jde do transportu s oblíbenou panenkou v náručí a s dětským nočníčkem přišněrovaným k dětskému ruksaku. Vžijete se do pocitů židovských dětí, které uprostřed letního dne jednou do Terezína kolem árijských dětí koupajících se v řece. Pochopíte předčasnou dívčí lásku třináctileté slečny k mladému dospělému muži, která směla po krátkém prostějovském přerušení pokračovat v Terezíně a která byla dobrovolným odjezdem do Treblinky krutě ukončena.

Maud Michal Beerová se často ptá sama sebe, proč právě ona zůstala naživu. Možná proto, abychom na nic z toho, co se stalo zdánlivě tak nekonečně dávno, nikdy nezapomněli. A aby z válečného bezčasí čas od času vystoupila vzpomínka třeba na učitelku němčiny Loli, která se chystala do transportu s nadějí, že se tam konečně seznámí s člověkem, který zkrášlí její jednotvárný život, nebo na paní Tandlerovou, která v Terezíně vařila „puding“ z vody.

Maud Michal Beerová je nositelkou Ceny města Prostějova za zachování historické paměti na židovské spoluobčany.

autor: ele
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.