Med je jednou z nejčastěji falšovaných potravin na českém trhu. Jak to odhalit pouhým okem?
Jak odhalíte pančovaný med pouhým okem? A který med je lahodnější? Ten český, nebo z jihu Evropy?
„V obchodech se objevují medy nastavované glukózo-fruktózovým sirupem. My včelaři máme deset kritérií, kterými med hodnotíme,“ vysvětluje učitel včelařství Evžen Báchor z Pardubic.
Jedním z kritérií je čirost a barva
Včelařští odborníci se dívají do sklenice plné medu proti světlu. Barva ukazuje botanický původ medu, nikoliv kvalitu. Ale čirost je důležitá.
„Zkušený medař pozná pouhým okem, jestli v medu je, nebo není nějaká příměs. Med má tak vysoký osmotický tlak, že to, co tam nepatří, vytlačí na povrch. A lom světla to ukáže,“ říká Báchor.
Laická kontrola lžičkou
Vyzkoušejte si jednoduchý trik. Co se stane, když si budete pomalu pouštět med lžičkou na rovnou plochu? „Bude se skládat jako látka, tedy doprava, doleva. Naopak falšovaný med vám poteče jako voda,“ vysvětluje rozdíl Evžen Báchor.
Každá krajina je charakteristická svým podnebím a medonosnými rostlinami. V jižních státech jsou více koncentrované medy, protože je tam větší sucho. „Medy od našich jižních sousedů jsou nejen koncentrované, ale bývají častěji i jednodruhové. Ve Slovinsku mají například deset kilometrů dlouhé lipové údolí, takže med je pak stoprocentní lípa,“ podotýká Evžen Báchor.
„Například italské medy jsou velmi chuťově koncentrované. A to úplně dusí, jaká je tam koncentrace chutí. Naše medy jsou jemnější a lahodné. Je to tím, že tady nemáme takové teplo. Když jsem měl v Itálii ochutnávku, Italové vyprodali úplně všechen český med, chutnal jim víc než ten jejich,“ usmívá se učitel.
Spolek včelařů existuje už přes sto let
Spolek pardubických včelařů oslavil 115 let. Jeho emeritní předseda Evžen Báchor ve své nové knize Pod včelími křídly zmapoval spolkovou činnost za posledních 18 let. Publikaci označil za živou kroniku. Navazuje na svou předchozí knihu Sto let včelařství na Pardubicku.
„Chtěl jsem, aby se tam každý ze členů objevil a našel. Jsme hrdí na historii našeho spolku, který vznikl v roce 1907 v hotelu Bubeneč.“
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.