Mezinárodní průzkum mapuje zkušenosti uživatelů elektrokoloběžek, zapojit se můžete i vy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy elektrokoloběžky
0:00
/
0:00

Elektrické koloběžky jsou podle prodejců stále populárnější. Patříte k jejich fanouškům, nebo vás obtěžují? O svoje zkušenosti se teď můžete podělit s dopravními psychology olomoucké Univerzity Palackého, kteří jsou garanty mezinárodního výzkumu na dané téma za Českou republiku.

Jan Říhošek z dopravního centra Semafor v Olomouci patří mezi milovníky jízdy na koloběžce. Teď právě přijel dokonce na koloběžce s elektrickým pohonem. Má k ní ale výhrady. E-koloběžka sice šetří energii, jezdí se na ní ale jinak a v tom je z pohledu preventisty Jana Říhoška nebezpečí. „Je to zejména jiná rychlost, jiná akcelerace, čili ostatní účastníci provozu neočekávají, že to vozidlo pojede tak rychle. Jsou tam i jiná úskalí, třeba v ovládání,“ říká Říhošek.

A tak i pro koloběžkáře doporučuje přilbu na hlavu. „Úraz hlavy je vždycky tou nejvážnější věcí. Statistici říkají, že přilba 19x oddaluje nebezpečí smrti v případě úrazu hlavy,“ pokračuje preventista. Jen pro formu preventista připomíná, kde má e-koloběžka na českých komunikacích své místo. „Elektrokoloběžka i elektrokolo jsou pořád kolo. To znamená, že s nimi nesmíte na chodník, můžete na cyklostezku a samozřejmě můžete na silnici,“ dodává Říhošek.

Zkušenosti nejen uživatelů koloběžek včetně těch sdílených teď mapují dopravní psychologové z olomoucké univerzity. „Z toho bude vyplývat nějaký návrh úprav ať už dopravních předpisů nebo doporučení pro města,“ popisuje cíl výzkumu Elizaveta Drimlová. Vyplnění dotazníku trvá 15 až 20 minut. Odkaz na něj najdou na webu Univerzity Palackého nebo FB katedry psychologie.

I psycholožka Elizaveta Drimlová vidí výhody e-koloběžek – například lehce se dá kombinovat s ostatními druhy dopravy. Nebezpečí ale skrývají třeba velká auta. „Když si představíme, v jaké výšce řidič SUV sedí, tak vás nemusí vidět,“ přibližuje psycholožka.

Podle dopravních psychologů jde o první velký mezinárodní průzkum na téma e-koloběžky.

Odkaz na dotazník ZDE.