Mikulášské hody ve Štarnově, vánoční prohlídky na hradě Šternberk nebo rozsvícení stromu v Šumperku

1. prosinec 2023

Jak strávit nadcházející víkend? Možná si vyberete z našich tipů.

Olomoucko

Od pátku (1.prosince) do neděle (3. prosince) můžete navštívit Mikulášské hody ve Štarnově. Na každý den je připravený bohatý program, na kterém nechybí hudební vystoupení, rozsvícení vánočního stromu, posílání vánočních přání Ježíškovi, besídky nebo slavnostní hodová mše. K tomu také několik druhů punče a svařáku, medovina, klobásy, žebra, perníčky, cukroví a jiné dobroty.

V Olomouci budete mít možnost, jako každý rok, svézt se Mikulášskou tramvají a to hned zítra (v sobotu), kdy svou trasu započne krátce po 10. hodině na občasné zastávce v Sokolské ulici. Pro nejmenší budou připraveny drobné dárky, které podle zásluh bude rozdávat Mikuláš společně s andělem a čertem. Tramvaj bude jezdit na trase Sokolská – nám. Republiky – Hlavní nádraží – Pavlovičky a zpět po trase Pavlovičky – Hlavní nádraží – Envelopa – Tržnice – Náměstí Hrdinů.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark se chystá už na tuto sobotu (2. prosince) na 17 hodin na točně autobusů v Řídeči. K navození vánoční atmosféry zazpívá Šternberský pěvecký sbor a těšit se můžete také na prodej vánočních ozdob nebo adventních věnců.

Veselý advent čeká na děti v Domašově nad Bystřicí. V sobotu (2. prosince) si děti ve Skautském centru vyrobí něco sladkého, pěkného, radostného, zábavného a veselého. Už tuto sobotu od 10 do 17 hodin v Domašově nad Bystřicí.

Na první adventní sobotu připravuje hrad Šternberk již tradiční Vánoční prohlídky, které budou od 10 do 14 hodin. V rámci nich návštěvníci uslyší zajímavé informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích, jak slavila Vánoce šlechta i prostý lid. K tomu navíc nebude chybět vánoční jarmark, jehož začátek je naplánován na 10. a konec na 16. hodinu. Připraveny budou tvořivé dílničky pro děti i rodiče zaměřené na výrobu vánočních ozdob a dekorací, svícnů, svíček, malování na sklo atd.

Přijít vyrobit svůj vlastní a jedinečný adventní věnec si můžete už tuto sobotu (2. prosince) od 9 do 15 hodin v Náměšti na Hané. A nemusíte se trápit se sháněním jehličí – vše pro vás bude připraveno!

Zažijte adventní a vánoční zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. V sobotu 2. prosince od 10 od 17 hodin v hanáckém muzeu v Příkazích.

Prostějovsko

Navštivte vánoční tvořivou dílnu a jarmark, na kterém si budete moct vyrobit koupit nebo v dílně vyrobit vánoční dekorace, háčkované ozdoby, dřevěné výrobky, bižuterii, adventní svícny, věnce, svíčky nebo marmelády. K tomu všemu nebude chybět punč, horký čaj, langoše nebo bramboráky. Kde? V Myslejovicích před kostelem Zvěstování Panny Marie v Myslejovicích od 14 do 17 hodin.

Podívat se, tento víkend, taky můžete na Vánoční jarmark v Prostějově, který se koná na náměstí T.G.Masaryka, tam na vás čeká spoustu novinek jakou je třeba obrovská světelná koule, která bude umístěna nedaleko vánočního stromu nebo vratné plastové kelímky.

Sbor dobrovolných hasičů v Mořicích pořádá adventní jarmark a to dnes od 17. do 20. hodiny a zítra (2. prosince) od 14 do 18 v prostorách jejich hasičské zbrojnice, kde na vás samozřejmě bude čekat i drobné občerstvení.

Přerovsko

Čert, Mikuláš a anděl zavítají tuto sobotu do Újezdce. Na místním fotbalovém hřišti si připraví tři stanoviště – Mikulášov, Andílkov a Luciferov, na kterých budou děti plnit různé úkoly. Mikulášská nadílka bude spojená i s průvodem čertů a těšit se na ni můžete od 17 hodin.

První adventní neděli (3. prosince) můžete strávit v Lipníku nad Bečvou kde program začíná v 16:30 na náměstí a v 17 hodin bude společné rozsvícení vánočního stromu. Tento okamžik doprovodí požehnání pana faráře a kouzlo víly Tilinky.  S rozsvícením stromu se zde také tradičně pojí také zapálení první svíce na adventním věnci kolem mariánského sloupu.

Tuto neděli budou rozsvěcet vánoční stromek také v Grymově, od 15 hodin, na obecní stodole, začnou vepřové hody společně s vánoční dílnou pro děti a v 17. hodin by mělo proběhnout samotné rozsvícení vánočního stromu. Chybět nebude točené pivo, svařák, vánoční koledy či dokonce ohňostroj.

Šumpersko

Už jste si kladli otázku, kdy se rozsvítí vánoční strom i v Šumperku? Bude to už tuto neděli po setmění, tedy od 17 hodin! Přijďte i vy k radnici na nám. Míru v Šumperku se podívat, jak se tady letos rozzáří místní stromeček.

Pokud se chcete v adventním čase cítit jako v pohádce na zámku tak můžete, již tuto neděli na výstavě v galerii zámeček Vikýřovice, kde kromě samotné výstavy bude probíhat také tvořivá dílna vánočních ozdob a přání. Akce začíná každou adventní neděli od 13 hodin a končí v 17.

Mikulášský jarmark v Postřelmově se bude pořádat v tamní tělocvičně a to ve 13:00. Budete se moct těšit na výrobky od lokálních výrobců a nebo třeba na dobroty z grilu, Mikulášův punč a různé sladké. Pro děti bude, zdarma, čertovský kolotoč.

Jesenicko

Vánočně naladit se můžete už dnes ve Zlatých horách na Jesenicku. Od 18 hodin Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách rozezní nádherné tóny adventního koncertu. Zpívat bude Ostravský smíšený sbor a těšit se můžete mimo jiné i na tradiční vánoční koledy.

V sobotu v 16:00 se na Mariánském náměstí v Žulové bude konat Mikulášská nadílka společně s Vánočním jarmarkem. Vzorné děti se můžou těšit na mikuláše s andělem kteří jim rozdají balíčky plné toho co má každý rád.

Na mikulášskou nadílku se můžete těšit také v obci Ostružná, před obecním úřadem v sobotu odpoledne, akce i s rozsvícením vánočního stromu začíná v 17 hodin.

Spustit audio