Milan Švihálek: Bojovat s osudem. Příběh o bezrukém spisovateli Františku Filipovi v podání Jana Kačera

20. červenec 2024

Poslechněte si četbu na pokračování vyprávějící s použitím motivů z knihy Richarda Sobotky „Bezruký Frantík“ o osudech spisovatele Františka Filipa, který se narodil bez rukou.

Účinkuje: Jan Kačer
Napsal: Milan Švihálek
Režie: Michal Bureš
Natočeno: V roce 2014
Jan Kačer

Kdo byl František Filip

František Filip se narodil se roku 1904 v Jamném nad Orlicí bez rukou. Nohama se však naučil dělat vše, co bylo třeba. Oblékat se, pít, jíst a taky se prát se spolužáky. Později Bezruký Frantík nastoupil do nově založeného Jedličkova ústavu, jehož ředitelem byl František Bakule. Obětavý učitel vedl všechny děti k samostatnosti a razil heslo: „Chci, a proto umím.“

Krátce po začátku první světové války začali do Jedličkova ústavu přicházet zmrzačení vojáci. Handicapovaní od narození pak učili osudem zaskočené válečné mrzáky, jak bez končetin mohou žít a pracovat.

Setkání s prezidentem USA

Díky Bakulovi a jeho pěveckému sboru se František dostal i na turné po Spojených státech a setkal se s tehdejším americkým prezidentem nebo s Henrym Fordem. Následně se osamostatnil a začal podnikat.

Bezruký Frantík
autor: Michal Bureš
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.