Ministr obrany chce přezbrojit pozemní síly. Týkat se to má i hranické brigády
Do pěti let kompletně přezbrojit 7. mechanizovanou brigádu v Hranicích na Přerovsku.Takový je cíl ministerstva obrany.
Vojákům chce pořádit třeba stovku bojových vozidel pěchoty a na čtyři desítky pancéřovaných aut s různými druhy vybavení. Vojáci totiž zatím využívají často techniku, která už má nejlepší roky za sebou.
Bojová vozidla pěchoty, tatrovky vétřiesky. Vozidla typická pro ještě socialistickou armádu. Vojáky v Hranicích na Přerovsku vozí už téměř 50 let. Zdejší velitel plk. Josef Kopecký doufá, že konečně nazrála doba k jejich výměně.
„Jsou na pokraji životnosti. Zase na druhou stranu, když se něco pokazí, tak tam jsou náhradní díly. Dá se to spravit i kladivem občas.“
Vozidla mají taky spoustu dalších slabin. Posádky v případném boji třeba nejsou dostatečně chráněné, chybí jim komunikační zařízení a taky přístroje pro noční vidění. Zástupce velitele pplk. Pavel Lipka je součástí pracovního týmu, který přezbrojení už teď připravuje. Výhledově je plánované k roku 2020.
„Já doufám, že bych ho mohl stihnout nebo alespoň jeho začátek,“ říká Lipka.
Garážemi brigády plk. Lipka provedl i ministra obrany Martina Stropnického z Hnutí ANO.

„Můžeme říct, že nám jezdí 99 procent techniky, této starší. Je na ně dostatek náhradních dílů a máme šikovné techniky, kteří jsou schopni je opravit,“ popisuje Lipka.
„My víme, že ty pozemní síly, že tam je velký dluh ze strany státu. V našich plánech na příští léta je i s panem generálem Bečvářem, náčelníkem generálního štábu je naprostá shoda, že chceme do pozemních sil nainvestovat víc, než tomu bylo v minulosti, protože to potřebují a už je to takto neúnosné,“ říká Stropnický.
Poslední modernizaci ministerstvo obrany oznámilo letos v říjnu. V nejbližší době chce nakoupit třeba pozorovací a průzkumné systémy nebo obměnit zařízení rádiového průzkumu.

Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ředitel NÚKIB: Nesmíme se podceňovat jako potenciální cíl kyberútoků. DeepSeek je rizikový
-
Rusko se snaží rozkládat českou společnost, jako to dělali nacisté. Je to předvoj raket, míní Máca
-
ONLINE: Jsem velmi nespokojen s Ruskem, prohlásil Trump. Pohrozil Moskvě uvalením 100procentních cel
-
Irský cyklista po 38 letech oblékne žlutý dres, do vedení Tour jde Healy. Desátou etapu vyhrál Yates