Místo krytu pěstírna žampionů? Přerov zvažuje prodej krytu civilní obrany na třídě 17. listopadu

Kryt civilní obrany na třídě 17. listopadu v Přerově je ve špatném stavu
Kryt civilní obrany na třídě 17. listopadu v Přerově je ve špatném stavu

Popraskané omítky, poškozené stropy a všudypřítomná vlhkost. To jsou důvody, proč přerovský magistrát zvažuje, že prodá jeden z největších a nejstarších krytů civilní obrany ve městě, na třídě 17. listopadu. Podobných podzemních objektů jsou v Přerově desítky. Funkčních jich je ale jen zlomek.

„Chodím sem jednou za měsíc. Musí se tu zamést pavučiny, uklidit, zkontrolovat světla, jestli svítí,“ říká údržbář Přemysl Vaculík, který má na starost celkem 14 krytů civilní obrany na území Přerova. V tuto chvíli jsme v krytu na třídě 17. listopadu. Vcházíme do místnosti, která funguje jako strojovna. „Tohle sem vhání vzduch, aby se tu dalo dýchat,“ vysvětluje Vaculík a spouští hlasitý ventilátor.

Tento kryt už není v ideálním stavu, říká Tomáš Staněk z přerovského magistrátu: „Je částečně narušená stropní izolace. Strop tohoto krytu je vlhký, občas místy prokapává voda.“

Město proto zvažuje jeho prodej. „V současné chvíli bezpečnostní rada ORP Přerov jedná o možném vyřazení tohoto krytu z evidence a pak bude tento kryt pravděpodobně nabídnut k odprodeji,“ dodal Staněk.

Ideální podmínky pro pěstování hub

Společně s ním chce město letos prodat ještě další tři kryty. Je o ně zájem, potvrzuje Ivo Hubík z odboru krizového řízení Magistrátu města Přerova. V průběhu posledních tří let Přerov vyřadil ze své evidence celkem 50 podzemních krytů. Většinou je odkoupili majitelé bytových domů v jejich blízkosti. „Jedno z možných využití je třeba pěstírna žampionů nebo hub, protože je tam vlhkost, je tam chlad, je tam tma,“ komentuje Hubík.

Přerov v době studené války patřil k městům s nejlepší civilní obranou v zemi, vysvětluje mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. „Počítalo se s tím, že právě toto město by v případě války bylo strategické, protože tu bylo letiště, železnice, průmyslové podniky. Vzniklo tu postupně 160 krytů, do kterých by se ukrylo 40 tisíc lidí, tedy bezmála celé město,“ uvedla mluvčí.

Přerov má v současnosti k dispozici 14 funkčních krytů, útočiště v nich může najít až 6,5 tisíce lidí.