Místo přípravné třídy mateřinka. V Jeseníku otevřeli speciální školku pro handicapované děti

5. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ve speciální školce v Jeseníku má každé dítě režim podle svých potřeb

Mají tělesné či mentálně postižení, těžké vady řeči nebo autismus a díky inkluzi taky možnost navštěvovat běžnou mateřskou školu. Někteří rodiče o ni ale nestojí a raději pro své děti volí zařízení, které se cíleně věnuje handicapovaným. V Jeseníku doteď chybělo. Základní škola Fučíkova se to ale rozhodla změnit.

Ještě před časem to byla přípravná třída. Teď se ale proměnila ve speciální mateřinku pro sedm postižených dětí. Učitelka Aneta Zavadilová se spokojeně rozhlíží kolem sebe a první den hodnotí s úsměvem: „Dost mě to překvapilo, protože děti to tady vzali celkem v pohodě.“

Poté, co si děti na nové prostředí zvyknou, začnou učitelky pracovat na režimu. Každé dítě přitom bude mít ten svůj. S novým prostředím se vedle dětí sžívá i další učitelka Jaroslava Bergerová. S malým Matějem si právě hraje s barevnými kostkami. „Můžu vám říct, že po 52 letech praxe je tohle pro mě nová výzva,“ přiznává.

Nedaleko od ní sedí na koberci paní Alena, v náručí drží svého syna s dětskou mozkovou obrnou. Zatím má jisté obavy. „Zatím je to takové těžké. Pohybově, nerozumí, nemluví, jinak se ale zabaví. Starost mi dělá jen jídlo a pití. Špatně se to dítě krmí,“ říká. Ředitel školy Zdeněk Bílek ji ale uklidňuje: „To se všechno vykrystalizuje, toho se nebojte.“

Doteď byla se synem doma, kvůli povinnému předškolnímu vzdělávání se ale musela poohlédnout po mateřince. Do běžné jít odmítla. „Když jsem se dozvěděla, že je tu speciální školka, kde se mu budou víc věnovat, přišlo mi to lepší,“ dodává paní Alena.

Podobné názory mají i ostatní rodiče, přikyvuje Zdeněk Bílek. I to byl důvod pro otevření speciální školky. „Čas ukáže, jestli zřízení speciální mateřské školy v rámci inkluze je pro ty děti plusem nebo mínusem,“ komentuje ředitel.

Plán otevřít speciální mateřinku i ve svém detašovaném pracovišti ve Vlčicích škole nevyšel. Zatím se ji nepodařilo naplnit.

autor: aja
Spustit audio