Mistr loutek, betlémů a perníkových forem

9. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mistr Jiří Rücker

Jiří Rücker ze středočeských Peček je dalším Mistrem, kterého představujeme v cyklu laureáti titulu Nositel tradice lidového řemesla.

Ten těm nejlepším z nejlepších z celé republiky uděluje Ministerstvo kultury ČR. Jiří Rücker by jej mohl dostat hned v několika oborech, protože nejenže vyřezává překrásné starodávné dřevěné formy na perník, ale také lidové betlémy a fascinující dřevěné loutky.

V duchu rodinné tradice se původně vyučil kovotepcem a kovolijcem, ale nakonec se jeho celoživotní vášní stalo dřevo a práce s ním. Jeho dílna ve středočeských Pečkách je častým cílem perníkářů z celé Evropy, protože málokdo dokáže vyrobit dřevěné formy tak precizně a do posledního detailu.

Přijíždí i spousta slavných sběratelů dřevěných loutek, protože i ty pan Jiří vyřezává a barví postaru a ručně. Navíc umí velmi poutavě vyprávět jako o perníku, tak o práci s dřevem i kovem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová